Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Εύκολο απόγευμα για τα κορίτσια του Θρύλου!

Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2024 - 21:10

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας, σε βάρος της οποίας επικράτησε με 3-0 σετ (25-17, 25-18, 25-10), σε 69 λεπτά, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volley League. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το «δυο στα δυο» στο πρωτάθλημα, αφού είχε προηγηθεί το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Μίλωνα και πρόσθεσαν ένα ακόμα καθαρό «τρίποντο» στο ενεργητικό τους, πριν το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, που θα πραγματοποιηθεί, την Τετάρτη (30/10, 17:00), στο Μετς.

Πρώτες σκόρερ στην αναμέτρηση με τη Λαμία αναδείχθηκαν οι Κούμπουρα και Βάνιακ, που σημείωσαν αμφότερες από 17 πόντους, ενώ ακολούθησε με εννιά πόντους και τέσσερα μπλοκ η Φαριόλ.

Προηγήθηκε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 4-1, ύστερα από μπλοκ της Βάνιακ, με τη Λαμία να μειώνει σε 8-6. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 10-6 αρχικά και μετά το 10-8, ξέφυγαν και πάλι στο σκορ. Η Βάνιακ σημείωσε το 11-8, η Κούμπουρα το 12-9 και η Βάνιακ, με νέα προσπάθεια, το 13-9, για να ακολουθήσει το 14-9. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο, πηγαίνοντας στο 18-11, με δυο διαδοχικούς πόντους της Κούμπουρα, με μπλοκ και επίθεση. Η διαγώνιος του Θρύλου έγραψε και το 19-12, με την Βάνιακ να σημειώνει το 21-14 και το 22-16. Δια χειρός Κούμπουρα, προήλθε και το 25-17, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Το «καθάρισαν» με 7-0 οι «ερυθρόλευκες» και έφτασαν στο 2-0!

Στην έναρξη του δεύτερου σετ, η Λαμία προηγήθηκε με 2-3, με τον Ολυμπιακό να προσπερνάει άμεσα σε 5-3 και να προηγείται μέχρι το 8-7, όταν ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενες σε 8-8. Ακολούθησε νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με 12-9, αλλά η Λαμία επανήλθε και αφού ισοφάρισε αρχικά σε 12-12, στη συνέχεια προσπέρασε στο 12-13. Η απάντηση του Ολυμπιακού, με τις Κούμπουρα και Φαριόλ, έδωσε ξανά το προβάδισμα με 14-13, στο σημείο που οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Μετά το 14-14, ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί, φτάνοντας στο 17-14, με επίθεση της Κούμπουρα. Το «ερυθρόλευκο» σερί έφτασε στο 5-0, μετά δυο διαδοχικά λάθη των φιλοξενούμενων, για το 19-14 και η Κούμπουρα το διεύρυνε στο 6-0, για το +6 και το 20-14. Η Νίζετιχ έδωσε συνέχεια και χάρη στους επτά διαδοχικούς «ερυθρόλευκους» πόντους, διαμορφώθηκε το 21-14. Από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Νίζετιχ προήλθε το 22-17, ενώ η Κούμπουρα έγραψε το 23-18. Η Νάσια Φακοπουλίδου κέρδισε και αυτή το μπλοκ άουτ και έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-18, για να τελειώσει το σετ, με άσσο της Νίζετιχ, στο 25-18.

Δια... περιπάτου ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ!

Ο Θρύλος μπήκε με... φόρα στο τρίτο σετ τρέχοντας ένα γρήγορο 5-0, με την Κούμπουρα να σημειώνει στη συνέχεια το 6-1. Το 8-2 που ακολούθησε έφερε το δεύτερο τάιμ άουτ του πάγκο της Λαμίας, αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έλεγχε απόλυτα τα ματς, φτάνοντας στο 10-3 με τη Νίζετιχ, στο 11-4 με την Λαμπρούση και στο 13-4, με δυο διαδοχικούς άσσους της Κούμπουρα. Η Νίζετιχ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +10, σημειώνοντας με επίθεση το 14-4 υπέρ του Θρύλου, ο οποίος μετρούσε... αντίστροφα για την τελική επικράτηση. Το «ερυθρόλευκο» σερί διεύρυνε η Βάνιακ, γράφοντας το 15-4 και ακολούθησε το 16-6 από την Λαμπρούση. Η αρχηγός του Ολυμπιακό έγραψε, επίσης, το 17-7 με επίθεση και το 18-7 με άσσο, ενώ η Βάνιακ σημείωσε το 19-7. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο 25-10, για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ (3-0): 25-17 (24’), 25-18 (25’), 25-10 (20’)

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-17

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-14, 25-18

3ο σετ: 8-2, 16-6, 21-7, 25-10