Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Πάλι 3-0 σετ, πάλι στο CEV Champions League o Θρύλος!

Τρίτη, 22 Οκτωβρίου 2024 - 20:48

Στα... αστέρια για δεύτερη διαδοχική σεζόν ο Ολυμπιακός, που κέρδισε ξανά με 3-0 σετ την Κορόνα Μπρασόφ και πήρε την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League!

Οι Πειραιώτες συνεχίζουν τις εξαιρετικές εμφανίσεις και είναι έτοιμοι να μας χαρίσουν μεγάλες στιγμές στα 100 χρόνια ιστορίας του μεγαλύτερου συλλόγου στην Ελλάδα.

Οι μάγκες του Αντρέα Γκαρντίνι δεν αρκέστηκαν στο να πάρουν μόνο τα δύο σετ που χρειάζονταν για την πρόκριση. Αρχικά κατέκτησαν με ανατροπή το πρώτο σετ (25-23), ενώ με πρωταγωνιστή τον Τζούριτς κέρδισαν με 30-28 το δεύτερο σετ. Ο Κουμεντάκης ήταν εκείνος που σφράγισε το τρίτο σετ (25-23) και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το «δύο στα δύο» απέναντι στην Κορόνα Μπρασόφ.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ βρέθηκε πίσω με 4-2, όμως ο Ατανασίεβιτς ισοφάρισε σε 4-4, με άσσο. Με την Κορόνα Μπράσοφ να «τρέχει» 4-0 σερί και να ξεφεύγει με +4 (4-8). Νέος άσσος για τους νταμπλούχους Ελλάδας, αυτή τη φορά από τον Παγένκ, ο οποίος μείωσε σε 9-8, αλλά και πάλι, η ρουμανική ομάδα πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-16). Με άσσο του Τράβιτσα, ο Θρύλος μείωσε σε 18-17 και με μπλοκ του Τζούριτς, σε 19-18, με τον Κουμεντάκη να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα (21-20), με μπλοκ άουτ. Η Κορόνα Μπράσοφ ισοφάρισε σε 21-21, 22-22 και 23-23, όμως ο Ατανασίεβιτς «καθάρισε» το σετ και έκανε το 1-0, με 25-23, φτάνοντας τους οκτώ πόντους, με 58% αποτελεσματικότητα (7/12 επιθέσεις).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ, αφού με επίθεση του Πέριν, ξέφυγαν με 8-2, με τον Παγένκ να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (9-2), με πρώτο χρόνο, μετά από εξαιρετική πάσα του Τράβιτσα! Μπλοκ του Τζούριτς και 12-4 ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ, αλλά οι φιλοξενούμενοι, με 6-0 σερί, μείωσαν σε 12-10 και στη συνέχεια, σε 14-13. Με δύο σερί πόντους του Ατανασίεβιτς, πλασέ και άσσο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ξέφυγαν ξανά με +3 (16-13), με τον Σέρβο να κερδίζει μία ακόμη επίθεση, για το 17-14 και τον Τράβιτσα να «γράφει» το 19-15. Ο Παγένκ έδωσε και πάλι «αέρα» πέντε πόντων (20-15) στον Θρύλο, με άσσο, διαφορά που κράτησε (21-16) ο Τζούριτς, με πρώτο χρόνο. Μπλοκ του Παγένκ και 24-20 οι «ερυθρόλευκοι», αλλά η Κορόνα Μπράσοφ αντέδρασε και έφτασε σε σετ μπολ (24-25, 25-26). Ο Παγένκ ισοφάρισε σε 26-26, με πρώτο χρόνο, ο Πέριν σε 27-27 και ο Τζούριτς έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό ΟΝΕΧ, με 29-28, ενώ «χτύπησε» ξανά, για το 30-28, το 2-0 σετ και την πρόκριση στα «αστέρια».

Στο τρίτο σετ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας διατήρησαν την κυριαρχία τους και έφτασαν στη νίκη με 3-0 σετ, με πλασέ του Κουμεντάκη, για το 25-23.

Τα σετ (3-0): 25-23, 30-28, 25-23