Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Μέγας Θρύλος στα Κανάρια Νησιά, έτοιμος για τα αστέρια! (video)

Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου 2024 - 22:20

.

Στον τρίτο προκριματικό γύρο του CEV Champions League προκρίθηκε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού ΟΝΕΧ.

Στη ρεβάνς του δεύτερου προκριματικού γύρου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, οι νταμπλούχοι Ελλάδας κέρδισαν με εμφατικό τρόπο τα δύο σετ που ήθελαν στην εντυπωσιακή «Gran Canaria Arena», πήραν την πολυπόθητη πρόκριση στην επόμενη φάση και στη συνέχεια, γνώρισαν «γλυκιά» ήττα από τη Λας Πάλμας με 3-2 σετ (25-17, 5-25, 17-25, 25-22, 19-17), όμως είχαν 60% στην επίθεση, συν επτά άσσους και εννιά μπλοκ.

Ο Θρύλος ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-5 (!), «έπιασε» το αδιανόητο 93% στην επίθεση (14/15 επιθέσεις) και «διέλυσε» την υποδοχή των Ισπανών, ενώ έφτασε άνετα και στο 2-1 (17-25), πετυχαίνοντας το στόχο του στη ρεβάνς του τρίτου προκριματικού του CEV Champions League στα Κανάρια Νησιά, με πρώτους σκόρερ τους Ατανασίεβιτς και Κουμεντάκη, με 17 πόντους ο καθένας και 52% και 74% αποτελεσματικότητα, αντίστοιχα (13 ο Παγένκ, 10 ο Πέριν).

Στον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» θα τεθούν αντιμέτωποι με την Μπράσοφ, πρώτα στη Ρουμανία και στη συνέχεια, θα δώσουν τη ρεβάνς στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», με στόχο την είσοδό τους στη φάση των ομίλων για δεύτερη διαδοχική σεζόν.

«Καυτός» ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ στο δεύτερο και στο τρίτο σετ!

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ «μπήκε» νωθρά στο ματς και μετά το 13-13, βρέθηκε πίσω με 18-13 και 21-15. Ο Πέριν μείωσε σε 21-17, όμως η Λας Πάλμας «έτρεξε» 4-0 σερί και έκανε το 25-17 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν εξαιρετικοί, αφού προηγήθηκαν με 6-1, με τον Κουμεντάκη, ενώ έφτασαν στο 23-5, μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων! Με τον Πέριν να «καθαρίζει» το σετ, με 25-5 (!) και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ατανασίεβιτς μείωσε σε 4-3, με μπλοκ άουτ και ο Τζέλβε ισοφάρισε σε 10-10, με τον Ατανασίεβιτς να κερδίζει άσσο, για το 12-10. Ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με 17-11, με πόντο του Τζέλβε, με τον Παγένκ να δίνει «αέρα» +8 (13-21, 14-22). Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 2-1, με 25-17, με επίθεση του Κουμεντάκη, κατέκτησαν τα δύο σετ που ήθελαν και προκρίθηκαν!

Τα επόμενα σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο τέταρτο, με δύο σερί άσσους του Ατανασίεβιτς, ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ ξέφυγε με 5-1, αλλά η Λας Πάλμας μείωσε σε 11-10. Νέος άσσος του Σέρβου διαγώνιου και 13-10 οι νταμπλούχοι Ελλάδας, αλλά η ισπανική ομάδα έφτασε στο 25-22 και στο 2-2 σετ.

Στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ, ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 3-3, με την Λας Πάλμας να φτάνει, στη συνέχεια, στο 13-10. Ο «Ράφα» μείωσε σε 13-11, 13-12 και 14-13, με τον Παγένκ να κερδίζει μπλοκ και να ισοφαρίζει σε 14-14. Νέα ισοφάριση (17-17) από τον Κουμεντάκη, αλλά η Λας Πάλμας έκανε το 19-17 και επικράτησε (3-2).

Τα σετ (3-2 σε 1.47): 25-17, 5-25, 17-25, 25-22, 19-17

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-17

2ο σετ: 1-8, 5-16, 5-21, 5-25

3ο σετ: 8-6, 11-16, 13-21, 17-25

4ο σετ: 4-8, 16-15, 21-18, 25-22

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 19-17

*Οι πόντοι της Λας Πάλμας προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού ΟΝΕΧ από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΝΕΧ (Αντρέα Γκαρντίνι): Τζέλβε 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Παγένκ 13 (10/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέριν 10 (6/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 75% υπ. - 62% άριστες), Κουμεντάκης 17 (17/23 επ., 52% υπ. - 48% άριστες), Τράβιτσα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ατανασίεβιτς 17 (13/25 επ., 4 άσσοι) / Τζιάβρας (λ., 42% υπ. - 25% άριστες), Κωστόπουλος 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες), Χασμπάλα, Παπαγγελόπουλος 2 (2/4 επ.), Δαλακούρας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 42% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ., 67% υπ. - 67% άριστες)