Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Πρεμιέρα-περίπατος για τα κορίτσια του Θρύλου!

Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου 2024 - 20:26

Άνετες και ωραίες στο πρώτο ματς της σεζόν! Εύκολο έργο στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν είχε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, επικρατώντας άνετα με 3-0 σετ της Ράνταμπεργκ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup και πλέον πάνε στη Νορβηγία για να τελειώσουν τη δουλειά.

Η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι έδειξε την ανωτερότητα της, κερδίζοντα άνετα το 1ο σετ, το οποίο πήρε με 11 πόντους διαφορά και στη συνέχεια δεν άφησε περιθώρια στη Νορβηγέζες ούτε στο δεύτερο σετ κι έκλεισαν τη μεγάλη νίκη, κατακτώντας και το 3ο σετ με 25-18.

Χαρακτηριστική άνεση στο θετικό αποτέλεσμα, σε 69 λεπτά, με οκτώ άσσους, 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 63% υποδοχή (39% άριστες) και πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 14 πόντους (10 η Αμπντεραχίμ).

Την άλλη Τετάρτη (16/10), στη ρεβάνς των «64» στη Νορβηγία, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι χρειάζεται δύο νικηφόρα σετ κόντρα στη Ράνταμπεργκ, για την πρόκριση στις «32» του CEV Challenge Cup.

Εξαιρετικές οι «ερυθρόλευκες», 3-0 σετ 69 λεπτά!

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-3, με μπλοκ άουτ της Καλαντάτζε, ενώ έφτασε στο +10 (18-8), με πόντο της Φαριόλ. Η Βάνιακ διατήρησε τη διαφορά των 10 πόντων (19-9), με ωραία επίθεση, ενώ «έγραψε» και το 23-13, με πάιπ, αλλά και το 25-14, κάνοντας το 1-0 σετ για τον Θρύλο!

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν προβάδισμα 13-4, με άσσο της Φαριόλ, ενώ ξέφυγαν με 21-12, μετά από επίθεση της Κούμπουρα. Η Σέρβα διαγώνια «χτύπησε» ξανά, για το 24-18, ενώ «καθάρισε» το δεύτερο σετ, με καρφί, για το 25-20 και το 2-0.

Πόντο-πόντο ξεκίνησε το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα +2 (9-7), με άσσο της Κούμπουρα. Η Ράνταμπεργκ αντέδρασε και προσπέρασε με 14-10, όμως τα κορίτσια του Θρύλου «απάντησα» με 7-0 σερί και πάιπ της Νίζετιχ, για το 17-14! Με μπλοκ της Φαριόλ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +5 (22-17), ενώ με άσσο της Κούμπουρα, στο 25-18 και στη νίκη (3-0).

Τα σετ (3-0, σε 1.09): 25-14, 25-20, 25-18

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-14

2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-12, 25-20

3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Ράντεμπεργκ από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Βάνιακ 8 (8/17επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Λαμπρούση 5 (5/7επ.), Καλαντάτζε 5 (5/8επ.), Φαριόλ 8 (4/8επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμπντεραχίμ 10 (9/23επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 24% άριστες), Ντι Ιούλιο 5 (5 άσσοι) / Αρτακιανού (λ., 82% υπ. - 55% άριστες), Νίζετιχ 1 (1/1επ., 100% υπ. - 100% άριστες), Σαμπάτη, Λάβδα, Φακοπουλίδου 2 (2/5επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Κούμπουρα 14 (11/19επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δημητρίου (50% υπ. - 50% άριστες)

Ράνταμπεργκ (Εσπεν Σόρμπο): Νταλ 4 (4/17 επ., 18% υπ. - 12% άριστες), Σόρμπο 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Άρσταντ 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Φλα΄τεκβαλ 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 28% υπ. - 16% άριστες), Βαϊγκάφα 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ), Λούνινγκ 2 (2/4 επ.) / Γκίλιε (λ, 40% υπ. - 27% άριστες), Ίκεβικ (λ), Γιοχάνσεν