Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Κυρίαρχος ο Θρύλος, πήρε την πρόκριση με δύο «καθαρές» νίκες!

Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου 2024 - 20:57

Θρύλος είσαι, στην Ευρώπη συνεχίζεις! Την πρόκριση την είχε πάρει μετά το δεύτερο σετ. Τόσα χρειαζόταν. Ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ, όμως, πήρε και τη νίκη και έτσι προκρίθηκε στον β’ προκριματικό γύρο του Champions League με δύο νίκες επί της Στρούμιτσα, την οποία κέρδισε και στο Ρέντη, ξανά με 3-0 σετ.

Οι Πειραιώτες πήραν με ευκολία τα 2 σετ που έψαχναν για την πρόκριση και στη συνέχεια ο Αντρέα Γκαρντίνι προχώρησε σε ροτέισον δίνοντας ανάσες στους βασικούς του παίκτες. Μια μεγάλη ατυχία, όμως επεφύλασσε για τον Ολυμπιακό και τον Δημήτρη Τζούριτς το ματς καθώς, ο MVP της περσινής σεζόν τραυματίστηκε στον αστράγαλο και εκτιμάται πως υπέστη διάστρεμμα. Κατά τα άλλα, Ο Αλεξάνταρ Ατανασίεβιτς ήταν κυρίαρχος ξανά στο τάραφλεξ με 19 πόντους, ενώ σπουδαίο ματς για τους νταμπλούχους Ελλάδας έκανε και ο Ανέστης Δαλακούρας με 12 πόντους.

Στον 2ο γύρο, οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Λας Πάλμας-Μπενφίκα, με τους Ισπανούς να έχουν επικρατήσει με 3-1 σετ στο πρώτο ματς και τη ρεβάνς να διεξάγεται αύριο.

Ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ ξεκίνησε με επτάδα Χασμπάλα, Ατανασίεβιτς, Τζούριτς, Παγένκ, Πέριν, Δαλακούρα και Κωνσταντινίδη. Με τους νταμπλούχους Ελλάδας να «μπαίνουν» δυνατά στο ματς και να παίρνουν προβάδισμα 4-1, με πρώτο χρόνο του Παγένκ. Ο Χασμπάλα μοίρασε εξαιρετικά στον Πέριν, ο οποίος με πάιπ, «έγραψε» το 5-2, με τον Παγένκ να «χτυπάει» ξανά με πρώτο χρόνο, για το 6-3. Η Στρούμιτσα μείωσε (7-6), όμως με άσσο του Τζούριτς, ο Θρύλος έφτασε και πάλι στο +3 (12-9). Ο Χασμπάλα κέρδισε άσσο, για το 18-15, όπως και ο Ατανασίεβιτς, για το 23-19, με τον Δαλακούρα να «γράφει» το 24-19. Το 25-19 και το 1-0 σετ ήρθε, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ προηγήθηκε με 7-4, με άσσο του Παγένκ, με τον Ατανασίεβιτς να κερδίζει μπλοκ άουτ, για το +4 (10-6). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, ο Τζούριτς αποχώρησε υποβασταζόμενος, καθώς τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Τζέλβε. Ο Δαλακούρας πήρε δύο διαδοχικούς πόντους, για το +5 (12-7), ο Ατανασίεβιτς «έγραψε» το +6 (14-8), με τον Πέριν να καρφώνει δυνατά, για το +7 και το 18-11 των νταμπλούχων. Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τον Παγένκ να «καθαρίζει» την πρόκριση, αφού με πρώτο χρόνο, έκανε το 25-17 και το 2-0 σετ!

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος έφτασε στο 12-10, με πάιπ του Δαλακούρα, ενώ ο Ατανασίεβιτς κέρδισε «ζεστό» χειροκρότημα στο Ρέντη, χάρη σε ένα τρομερό καρφί, με το οποίο έκανε το 16-15. Μπλοκ του Τζέλβε και 17-16 οι «ερυθρόλευκοι», ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Ατανασίεβιτς έδωσε «αέρα» δύο πόντων (18-16). Η διαφορά του Ολυμπιακού ΟΝΕΧ έφτασε στο +4 (20-16), με νέα εξαιρετική επίθεση του Δαλακούρα, όμως οι πρωταθλητές Βόρειας Μακεδονίας αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (20-19). Με άσσο του Ατανασίεβιτς, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-21), ενώ μετά από άουτ της Στρούμιτσα, έκαναν το 25-21 και το τελικό 3-0 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-0 (25-19, 25-17, 25-21)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 1 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων ενώ της Στρούμιτσα από 1 άσο, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 7 (4/4 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Χασμπάλα 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Πέριν 5 (5/8 επ., 50% υπ. – 40% άριστες), Ατανασίεβιτς 19 (13/24 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 59% άριστες), Τζούριτς 3 (2/3 επ., 1 άσος) / Κωνσταντινίδης (λ., 50% υπ. – 33% άριστες), Τζέλβε 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 3 (3/5 επ., 56% υπ. – 33% άριστες), Παπαγγελόπουλος 2 (2/2 επ.)

ΣΤΡΟΥΜΙΤΣΑ (Κίριλ Ρίκλιεφ): Ίλιεφ Σ. 12 (12/26 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Ρίκλιεφ, Ματζούνκοφ 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Βολκόφ 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 27% άριστες), Νάκοφ 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Μίλεφ Β. 9 (6/18 επ., 3 μπλοκ) / Ανγκελόφσκι (λ., 60% υπ. – 56% άριστες), Μίλεφ Γ., Αράποφ (λ.), Ίλιεφ Κ.