Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

«Fly Manolo Fly»: Ο σπουδαίος Καραλής έγραψε ιστορία, χάλκινος στο επί κοντώ!

Δευτέρα, 5 Αυγούστου 2024 - 22:41

O Air-Καραλής έγραψε ιστορία! Ο Εμμανουήλ Καραλής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού! Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση -έως τώρα- τα 5 μέτρα και 90 εκατοστά, βρέθηκε στην 3η θέση ανάμεσα στους τρεις -εναπομείναντες- αθλητές που συνέχισαν στον τελικό του αγωνίσματος.

Τρία χρόνια μετά την 4η θέση που κατέλαβε στον τελικό του επί κοντώ στο Τόκιο (στην παρθενική του συμμετοχή), ο Μανόλο είναι χάλκινος Ολυμπιονίκης με 5,90μ. για να δώσει το 6ο μετάλλιο στην Ελλάδα!

Ο Μανόλο χάρισε στην Ελλάδα το 4ο χάλκινο στο επί κοντώ Ανδρών που είναι και το πρώτο μετά από 68 χρόνια (1956 το τελευταίο στη Μελβούρνη)!

Ο 24χρονος πρωταθλητής του Ολυμπιακού έδειξε από το πρώτο του άλμα στα 5,50μ. πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και εν τέλει έφτασε μέχρι 5.90μ. όπου κατέκτησε και το μετάλλιο.