Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Ασταμάτητος ο Θρύλος, πήρε το «διπλό» στην Ισπανία!

Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου 2024 - 20:38

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού στην Ισπανία! Οι Πειραιώτες έκαναν επίδειξη δύναμης και κέρδισαν με 15-8 την Σαμπαντέλ στη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του φετινού Champions League.

Έτσι μετά και τη νίκη τους με 20-19 επί της Πρίμορατς Κότορ στην πρεμιέρα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν την ανοδική πορεία τους και βάζουν τις βάσεις για την πρώτη θέση στον όμιλο!

Ο αγώνας

Με εξαίρεση το πρώτο οκτάλεπτο (3-1), οι «ερυθρόλευκοι» νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν «καταιγιστικοί» στην έδρα της Σαμπαντέλ, έπαιξαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και με πρώτο σκόρερ τον Γενηδουνιά, με πέντε γκολ (τρία ο Φουντούλης), αναδείχθηκαν νικητές στο ματς της 2η «στροφής», κάνοντας το «δύο στα δύο» στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, βάζοντας... βάσεις πρωτιάς στον όμιλο!

Στο μεγάλο ευρωπαϊκό ματς με την ισπανική ομάδα, επίσης διεκδικήτρια της πρώτης θέσης στον όμιλο, ο Θρύλος, που αγωνίστηκε χωρίς τον Ζαλάνκι και τον Λόντσαρ, επέβαλλε το ρυθμό του στη δεύτερη (0-4) και την τρίτη περίοδο (3-6), έδειξε μεγάλα σημάδια βελτίωσης και «πήρε» άνετα τους τρεις βαθμούς στην Ισπανία.

Η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν επιστρέφει με «ντέρμπι» στο πρωτάθλημα της Α1, καθώς την Κυριακή (20/10, 14:00), υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Παπαστράτειο, για τη 2η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός, παρότι προηγήθηκε με 1-0, στο 4:46, με τον Φουντούλη, δέχθηκε τρία διαδοχικά τέρματα και «έκλεισε» το πρώτο οκτάλεπτο πίσω στο σκορ (3-1). Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας «μεταμορφώθηκαν», επέβαλλαν το ρυθμό τους και με 4-0 σερί και γκολ των Νικολαϊδη (3:19), Δήμου (1:56), Γενηδουνιά (1:29) και Παπαναστασίου (0:38), προσπέρασαν με 5-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, τα γκολ… έπεσαν «βροχή», με τον Θρύλο να «βρίσκει» δίχτυα έξι φορές (3-6). Με τον Φουντούλη (0:09) να «γράφει» το 11-6 του τρίτου οκτάλεπτου! «Καταιγιστικοί» οι «ερυθρόλευκοι», με τον Γενηδουνιά να ανεβάζει τη διαφορά στο +6 (6-12), στο ξεκίνημα (7:10) του τέταρτου οκτάλεπτου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού «χτύπησε» ξανά και με γκολ από την περιφέρεια, 3:02 για το φινάλε, έδωσε «αέρα» +7 (7-14), με τον Μπούσλιε να διαμορφώνει, στο 0:56, το τελικό 15-8.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 0-4, 3-6, 2-4

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (πέναλτι, 4:46), 1-1 Ασένσιο (φουνταριστό, 3:33), 2-1 Μπούστος (κόντρα, 0:54), 3-1 Βαλέρα (περιφέρεια, 0:03)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Νικολαΐδης (π/π, 3:19), 3-3 Δήμου (περιφέρεια, 1:56), 3-4 Γενηδουνιάς (κόντρα, 1:29), 3-5 Παπαναστασίου (κόντρα, 0:38)

3ο οκτάλεπτο: 4-5 Αβέρκα (π/π, 6:48), 4-6 Νικολαΐδης (π/π, 6:19), 5-6 Μπούστος (π/π, 5:29), 5-7 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:16), 6-7 Βαλέρα (πέναλτι, 4:34), 6-8 Δήμου (π/π, 4:08), 6-9 Φουντούλης (πέναλτι, 3:24), 6-10 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 1:38), 6-11 Φουντούλης (πέναλτι, 0:09)

4ο οκτάλεπτο: 6-12 Γενηδουνιάς (κόντρα, 7:10), 7-12 Βαλέρα (περιφέρεια, 4:34), 7-13 Κάκαρης (π/π, 3:54), 7-14 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 3:02), 8-15 Μπούσλιε (π/π, 0:56)

Σαμπαντέλ (Χοακίν Κολέτ): Λόριο, Μπόουεν, Ασένσιο 1, Σούτζε 1, Μπονέτ, Βαλέρα 3, Μπαρόσο, Ρεντσούτο, Αβέρκα 1, Πέρεζ, Κορές, Μπούστος 2, Τέκλας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Πούρος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 3, Γούβης, Δήμου 2, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 1, Τζωρτζάτος