Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Νίκησε δύσκολα την Πρίμορατς και μπήκε με το... δεξί ο Θρύλος!

Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου 2024 - 20:35

Τι και αν ήταν μόλις το πρώτο επίσημο ματς της νέας σεζόν, τι και αν ακόμα δεν έχει βρει αγωνιστικό ρυθμό 100%, ο Ολυμπιακός έδειξε ότι είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει. Σε ένα πολύ δυνατό ματς, ο Θρύλος που ήταν φανερά ανέτοιμος επικράτησε 8-7 στα πέναλτι (12-12 κανονική διάρκεια) της Πρίμορατς στο Παπαστράτειο στο «νέο» Champions League και ξεκίνησε με νίκη στη σεζόν και με δύο βαθμούς στο σακούλι του. Την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Ισπανία για να τεθεί αντιμέτωπος με τη Σαμπαντέλ (16/10). Ο Γκέργκο Ζαλάνκι ήταν, τιμωρημένος από πέρσι και δεν μπορούσε να προσφέρει τις υπηρεσίες του, ενώ ο Βαγγέλης Πουρός έκανε το ντεμπούτο του και απουσίαζε ο Αλαφραγκής.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το ματς και αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα, καθώς μετά το 2-1 του Φουντούλη (4:08), βρέθηκε πίσω με 3-2 και 4-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. Στο ξεκίνημα (7:03) της δεύτερης περιόδου, ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε (4-4), με τον Πούρο να σκοράρει στην κόντρα (6:25) και να βάζει τους νταμπλούχους Ελλάδας μπροστά με 5-4. Τα «θέματα» στην άμυνα συνεχίστηκαν, με τον Θρύλο να δέχεται 3-0 σερί και να «απομακρύνεται» από την Πρίμορατς με δύο γκολ (5-7). Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, «απάντησαν» με 3-0 σερί και τέρματα των Γενηδουνιά (2:12), Φουντούλη (1:22) και Δήμου (0:48) και έτσι, «έκλεισαν» το ημίχρονο με 8-7 προβάδισμα!

Η τρίτη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα, αφού στα πρώτα έξι λεπτά, κυριάρχησαν οι άμυνες των δύο ομάδων. Με τον Ολυμπιακό να σκοράρει, στο 2:47, για το +2 (9-7), με τον Παπαναστασίου, ο οποίος «έγραψε» και το 10-8, ένα λεπτό μετά (1:46). Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με 10-9 προβάδισμα για τους νταμπλούχους Ελλάδας, αφού η Πρίμορατς μείωσε. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-10 και 12-11, με τον Δήμου να ισοφαρίζει σε 12-12, στον παραπάνω, 1:53 για το φινάλε. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Θρύλος έχασε ευκαιρίες και τελικά, το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, όπου με 8-7 και μεγάλη απόκρουση του Ζερδεβά, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη νίκη (20-19).