Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Μπροστά στο σκορ ο Θρύλος στο Μάλμε!

Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου 2024 - 22:48
Αρθρογράφος: Αντώνης Αντωνίου
ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο για να επιβάλει τον ρυθμό του απέναντι στη Μάλμε και δημιούργησε ευκαιρίες από νωρίς στο ματς.

Στο 10' οι Πειραιώτες βρέθηκαν μια... ανάσα από το 1-0, με τον Ζέλσον Μαρτίνς να κάνει ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι. Οι «ερυθρόλευκοι» επέμειναν και στο 16' είχαν ακόμα μία καλή ευκαιρία, με τον Τσικίνιο να πλασάρει, αλλά τον τερματοφύλακα της Μάλμε, Ντάλιν να μπλοκάρει. Στο 18' οι Πειραιώτες κέρδισαν κόρνερ από τα δεξιά, ο Πιρόλα πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να δώσει στην μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα των γηπεδούχων.

Τη λύση έδωσε ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί, ο οποίος στο 30ο λεπτό του αγώνα κατάφερε να βρει δίχτυα μετά από φανταστική ενέργεια του Ζέλσον και να βάλει μπροστά τους Πειραιώτες που άξιζαν να προηγηθούν στο ημίχρονο.