Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς...

Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2024 - 20:32

Στο 0-0 με τον Παναιτωλικό έμεινε ο Ολυμπιακός και άφησε τους πρώτους δύο βαθμούς στο πρωτάθλημα. Δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, ανέβηκε στο δεύτερο και έκλεισε τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους, αλλά γκολ δεν βρήκε και το «πλήρωσε». Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν αρκετές ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Ελ Κααμπί, αλλά η μπάλα του δεν του έκανε το χατίρι. Η ομάδα του Πειραιά διαμαρτύρεται για μία φάση που πιθανότατα θα άλλαζε την έκβαση του ματς. Βεργέτης και Παπαδόπουλος (VAR) έκλεισαν τα μάτια σε χέρι του Σιέλη στο πρώτο 10άλεπτο. Έτσι οι Κυπελλούχοι Ευρώπης για μια ακόμη σεζόν δεν καταφέρνουν να κάνουν το 4/4 και έχουν πλέον μπροστά τους πολύ δουλειά.

Με συνταγή Λαμίας παρατάχθηκε με τον Παναιτωλικό.

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις παρέταξε ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στο δεύτερο ματς στο Ναό, με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, χρησιμοποιώντας την ίδια «συνταγή» με τη Λαμία

Πιο συγκεκριμένα, κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Τζολάκης. Στην άμυνα, ο Ροντινέι ήτα είναι δεξιά, στόπερ οι Πιρόλα και Ντόηενώ στα αριστερά ήταν ο Ορτέγκα. Στο κέντρο το δίδυμο Έσε , Στάμενιτς, ενώ μπροστά τους έπαιξαν Ζέλσον, Βέλντε στα «φτερά», ο Τσικίνιο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ελ Κααμπί.

Το πρώτο ημίχρονο

Με τη γνωστή... συνταγή ο Ολυμπιακός σε άλλο ένα ματς. Πίεση από το πρώτο λεπτό και κυκλοφορία της μπάλας.. Ο Θρύλος έψαξε το γρήγορο γκολ, κλείνοντας τoν Παναιτωλικό στην άμυνα του, ο οποίος όσο περνούσε η ώρα ξεμύτιζε και ανέβαινε μέτρα στο γήπεδο. Στο 10’, ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σιέλης μπερδεύτηκε στην προσπάθεια του να απομακρύνει και από τον Ολυμπιακό υπήρξε διαμαρτυρία για χέρι, αλλά ο Βεργέτης είπε παίζεται. Δευτερόλεπτα μετά, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα και απείλησαν την εστία του Τζολάκη με τον Μαυρία και αυτό έκανε έξαλλο τον Μεντιλίμπαρ, ο οποίος τα είπε σε έντονο ύφος στους παίκτες του. Στην συνέχεια, ο καλός ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου έπεσε, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βάλει τον Παναιτωλικό στο μισό γήπεδο και να βρει ιδέες για να σπάσει την αμυντική οργάνωση του Πετράκη με τους τρεις στόπερ. Δεν ήταν και το καλύτερο ημίχρονο για τους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν είχαν κίνηση στην ανάπτυξή τους και δεν μπορεί να δημιουργήσει χώρους για να κάνει τελικές προσπάθειες, αντίθετα οι Αγρινιώτες εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια και είχε ευκαιρίες. Ο Ελ Κααμπί ήταν κρυμμένος στους στόπερ, αναγκαζόταν να βγαίνει πολύ και δεν ήταν επικίνδυνος. Tσικίνιο και Βέλντε είχαν τις στιγμές τους στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, αλλά δεν ήταν εύστοχοι και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, αποφασισμένος να βρει το γκολ που θα του ξεκλείδωνε τη νίκη. Πίεσε αρκετά και προσπαθούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Παναιτωλικού. Στο 47’, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Έσε για τον Ελ Κααμπί σε μία φάση που θύμισε τον τελικό του Κόνφερενς Λιγκ, αλλά το πλασέ του Μαροκινού πέρασε άουτ. Λίγα λεπτά μετά, ο Μεντιλίμπαρ δεν ήταν και τόσο ικανοποιημένος από τους παίκτες του και προχώρησε σε τετραπλή αλλαγή στο 61’, Κάρμο, Γιάρεμτσουκ και ντεμπούτο για Ολιβέιρα και Γουίλιαν είχε το μενού, με σκοπό ο Ολυμπιακός να γίνει πιο επιθετικός και να βρει το γκολ της νίκης. Στο 73’, οι Πειραιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, με τον Ροντινέι να βρίσκεται σε θέση κεντρικού, έκανε την προσποίηση σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Τσάβες απέκρουσε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Όσο πλησιάζαμε στο τέλος του ματς, η πίεση αυξανόταν από τους «ερυθρόλευκους» ψάχνοντας το γκολ. Έφτασε κοντά σε δύο περιπτώσεις, αλλά η τύχη δεν τους χαμογέλασε. Αρχικά στο 86’, ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Τσάβες και στη συνέχεια στο 90+2’ ο σ Κάρμο έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και ο Ελ Κααμπί έκανε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Oλυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης – Ροντινέι (83’ Κοστίνια), Ντόη, Πιρόλα (61’), Ορτέγκα – Στάμενιτς (61’ Ολιβέιρα), Έσε – Βέλντε (61’ Γουίλιαν), Τσικίνιο (61’ Γιάρεμτσουκ), Ζέλσον – Ελ Κααμπί

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες – Σιέλης, Μλάντεν. Λιάβας – Μαυρίας, Πέρες, Μπουζούκης, Τορεχόν, Μπελεβώνης – Ντίας, Λομόνακο