Την Κυριακή ο Γιάννης, ο φίλαθλος του Ολυμπιακού που δέχθηκε την επίθεση των κουκουλοφόρων στο Παπαστράτειο το Σάββατο, ήταν στο Ρέντη. Μετά από πρωτοβουλία της «ερυθρόλευκης» ΠΑΕ, του Πέδρο Μαρτίνς και του Βασίλη Τοροσίδη, παρακολούθησε την προπόνηση. Με το μήνυμα των ανθρώπων του Θρύλου να είναι πώς είναι ενάντια σε κάθε μορφή βίας.
Ο Γιάννης Αλαμπασύνης είναι ένα παιδί που δεν χάνει ματς του Ολυμπιακού. Απόψε θα είναι στη Ριζούπολη. Μετά από πρόσκληση της ομάδας του Απόλλωνα που τον κάλεσε να παρακολουθήσει το ματς από τα επίσημα του γηπέδου. Μια σημαντική κίνηση από την πλευρά της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».
Αυτός ήταν που ενθάρρυνε, που χειροκροτούσε, που παρότρυνε, καθοδηγούσε ακόμα τους συμπαίκτες του. Θαρρείς και αυτός ήταν ο… παλιός και οι υπόλοιποι οι καινούριοι στην ομάδα.