Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Ξέσπασε ο Ολυμπιακός!

Σάββατο, 26 Οκτωβρίου 2024 - 16:50

Επιστροφή στις νίκες με… ξέσπασμα! Μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες σε Ευρώπη και Ελλάδα (με ΠΑΟ) πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ επικρατώντας με 92-67 το ευρύ του Πρωτέα Βούλας για την 4η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών.

Μετά το δύσκολο ματς με την πανίσχυρη Μερσίν στο ΣΕΦ, για την 3η αγωνιστική των ομίλων της Euroleague, οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας κυριάρχησαν απόλυτα στο ΣΕΦ, με 57% στα σουτ και 11/20 τρίποντα, ενώ «χτύπησαν» αρκετές φορές και στον αιφνιδιασμό, πανηγυρίζοντας άνετα τη νίκη κόντρα στον Πρωτέα, τη δεύτερή τους στην Α1.

Τα κορίτσια του Θρύλου στρέφουν και πάλι την προσοχή τους στην Ευρώπη, αφού την Τετάρτη (30/10, 17:00), αντιμετωπίζουν την Ζαμπίνι Μπρνο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και «έκλεισε» με +17 (30-13) την πρώτη περίοδο, με λέι απ της Χέμπε (0:06). Με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να «μπαίνουν» στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο της Ράτζα (9:45), για το +20 (33-13), ενώ έφτασαν και στο +26 (39-13), με καλάθι της Σύρρα στον αιφνιδιασμό. Αυτό ήταν και το παιχνίδι του Θρύλου, από τα μέσα της πρώτης περιόδου: άμυνα, κλέψιμο και... κόντρα! Στη συνέχεια (5:56), η Ράτζα ευστόχησε σε δύο βολές και «εκτόξευσε» το δείκτη του σκορ στο +25 (41-16), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο «έκλεισε» με 51-31, με την Λάμπερτ να σκοράρει από τα 6,75μ. (0:11).

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ημίχρονο με πάνω από 52,6% στα σουτ και 7/14 τρίποντα, ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (21-8). Να σημειωθεί, ότι η Χέμπε, πρώτη σκόρερ του ημιχρόνου, με 11 πόντους (10 η Χριστινάκη), τραυματίστηκε στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο, η Χέμπε επέστρεψε στην πεντάδα των πρωταθλητριών Ελλάδας, με τις φιλοξενούμενες να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά και να μειώνουν σε 56-45. Στο 2:41, ωστόσο, η Χριστινάκη έβαλε τον Θρύλο ξανά στο +18 (67-49), ενώ η Σπυριδοπούλου διαμόρφωσε, με 2/2 βολές, στα 14 δευτερόλεπτα, το 73-57 του τρίτου δεκάλεπτου. Στο ξεκίνημα (8:20) της τέταρτης περιόδου, η Χέμπε αξιοποίησε την εξαιρετική πάσα της Κολλάτου και «έγραψε» το +20 (77-57) για τις «ερυθρόλευκες», με την Ράτζα να κλέβει, να σκοράρει στην κόντρα (5:16) και να επαναφέρει το +25 (88-63). Το τελικό 92-67 διαμόρφωσε η Κολλάτου, με μία εύστοχη βολή (0:43).

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 51-31, 73-57, 92-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χέμπε 17(1), Ράτσα 14(2), Πηλακούτα, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 6, Καρλάφτη 5(1), Λάμπερτ 8(2), Δίελα 5(1), Κολλάτου 8(1), Τόμπιν 6

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Στολίγκα, Πολυμένη 4(1), Σακελλαρίου 4, Χατζηγιακουμή 4, Αλεξιά, Αναστασοπούλου 9(3), Εβερετ 10, Γασπαράτου, Τζορτζ 26(1), Έντουαρντς 10