Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Δεν τα κατάφεραν οι «ερυθρόλευκες» κόντρα στην ισχυρή Μπουρζ

Πέμπτη, 17 Οκτωβρίου 2024 - 19:58

Την ήττα (53-88) στη 2η αγωνιστική της Euroleague Women γνώρισαν οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, οι οποίες δεν τα κατάφεραν απέναντι στην ισχυρή γαλλική ομάδα, Μπουρζ.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των «ερυθρόλευκων» περιλαμβάνει το επίσης απαιτητικό ματς κόντρα στην πανίσχυρη τουρκική Μερσίν, την οποία θα υποδεχθεί ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, την ερχόμενη Τετάρτη (23/10, 18:30) για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με ένα 5-0 της Μπουρζ, για να μειώσει η Λάμπερτ σε 2-7 (6:58), ενώ η ίδια έγραψε το 5-7, με καλάθι και φάουλ. Στη συνέχεια, η γαλλική ομάδα ανέβασε στροφές και έβρισκε λύσεις στην επίθεση, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά. Η Τόμπιν σημείωσε το 7-17 (4:16) και η Λάμπερτ το 9-19, στα 3:37, έχοντας στο σημείο αυτό επτά πόντους, με 3/3 δίποντα. Δυο εύστοχες βολές της Χριστινάκη διαμόρφωσαν το 15-25 (0:22), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Μπουρζ έλεγξε το ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να διασπάσει την εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων. Στην εξέλιξη του δεύτερου οκταλέπτου, η διαφορά υπέρ της γαλλικής ομάδας αυξήθηκε, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 25-45, ύστερα από buzzer beater της Χέμπε.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό. Ο Ολυμπιακός στα μέσα της περιόδου, με ένα 6-0 σερί που προήλθε από λέι άπ και τρίποντο της Κολλάτου και μια εύστοχη ελεύθερη βολή της Χριστινάκη, διαμόρφωσε το 37-57, με την Σπυριοδοπούλου να διευρύνει στο 7-0 το σερί, με μια εύστοχη βολή για το 38-57 (3:48). Παρόλα αυτά, το έργο του Ολυμπιακού είχε δυσκολέψει αρκετά, με την περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 40-71. Η εικόνα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, η Μπουρζ διατήρησε τον έλεγχο, για να φτάσει στην επικράτηση με το τελικό 88-53.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-45, 40-71, 53-88

Παρακολουθήστε ζωντανά τον αγώνα των «ερυθρόλευκων» με την Μπουρζ για την 2η αγωνιστική της Euroleague.