Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Mε το... αριστερό τα κορίτσια του Θρύλου

Τρίτη, 8 Οκτωβρίου 2024 - 21:01

Ανυπέρβλητο αποδείχθηκε το εμπόδιο της τσεχικής ομάδας Μπρνο (92-61) για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Euroleague Γυναικών, που φάνηκε πως χρειάζεται ακόμη χρόνο καθώς μετρά μόλις δύο επίσημα παιχνίδια στη σεζόν με τις νίκες επί του Αθηναϊκού σε Κύπελλο και πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τις Τσέχες που έχουν περισσότερα ματς στα πόδια τους και είχε την εμπειρία και την ετοιμότητα να πάρουν τη νίκη, όπου είχαν τρελά ποσοστά με 60% σε δίποντα και τρίποντα.

Ο Θρύλος επιστρέφει στη βάση του και στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα της Α1, αφού την Κυριακή (13/10) στις 14:15, δίνει το πρώτο ντέρμπι της σεζόν με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, για τη 2η αγωνιστική.

Πιο αναλυτικά, με τρίποντο της Λάμπερτ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-4, στο ξεκίνημα (8:27) του ματς, όμως στη συνέχεια, έμεινε πίσω από τις Τσέχες με 16-9 και 22-11. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, ωστόσο, ανέβασαν «στροφές» και με 8-0 σερί και καλάθι της Πηλακούτα (0:08), μείωσαν σε 22-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, τα κορίτσια του Θρύλου αντιμετώπισαν προβλήματα και «έκλεισαν» το ημίχρονο με 17 πόντους πίσω στο σκορ (50-33). Στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκες» υστέρησαν στα ριμπάουντ (21-14), αλλά και στην ευστοχία, αφού είχαν 13/34 σουτ (38,24%), σε αντίθεση με το 64,52% (20/31 σουτ) των γηπεδούχων.

Ανάλογη η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπρνο να εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες του Ολυμπιακού και να ξεφεύγει με +29 (68-39). Η Χέμπε μείωσε σε 68-44, με τρίποντο (2:35), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 74-49. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το προβάδισμα των Τσέχων έφτασε στο +37 (86-49), με την Χέμπε να μειώνει (89-57), 2:58 για το φινάλε. Δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά και το 92-61 ήταν το τελικό σκορ στην Τσεχία.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 50-33, 74-49, 92-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χριστινάκη 11, Διέλα, Χέμπε 21(3), Καρλάφτη 10, Κολλάτου 3(1), Λάμπερτ 7(1), Πηλακούτα 3, Ράτζα 6(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Τόμπιν 10