Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Κυρίαρχος ο Θρύλος νίκησε ξανά τον Αθηναϊκό και μπήκε με το... δεξί στο πρωτάθλημα!

Σάββατο, 5 Οκτωβρίου 2024 - 16:57

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… δεξί και στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 84-71 του Αθηναϊκού στην πρεμιέρα της Α1 μπάσκετ γυναικών και παίζοντας ως πρωταθλητής στέλνοντας το μήνυμα στους ανταγωνιστές και πήρε και τη σημαντική διαφορά κόντρα στην ομάδα του Βύρωνα, όπου την περασμένη ο Θρύλος την απέκλεισε στο Κύπελλο Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν στο -15 στην πρώτη περίοδο (12-27) στο 9’20” αλλά με την Κίρα Λάμπερτ να δίνει τον παλμό και την απίστευτη Μέριτ Χέμπε, έδειξαν χαρακτήρα κόντρα σε μία σκληροτράχηλη ομάδα που φέτος έχει πολύ υψηλό μπάτζετ και θα είναι μία από τις δυνατές ομάδες που θα κοντράρουν τον Θρύλο για το πρωτάθλημα. Πλέον επικεντρώνεται στην δεύτερη αγωνιστική με τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νευρικά στο ματς, χωρίς «καθαρό» μυαλό και βρέθηκε πίσω από τον Αθηναϊκό με 10-2, 23-10 και 27-12, ενώ με buzzer-beater τρίποντο της Λάμπερτ (0:01), μείωσε στο σκορ, για το 27-15 του πρώτου δεκάλεπτου. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας άλλαξαν την εικόνα τους, «έσφιξαν» την άμυνά τους και δεν δέχθηκαν πόντο για σχεδόν τέσσερα λεπτά, με την Χέμπε να μειώνει σε 27-26, στο 6:14. Καλάθι και φάουλ από την Χέμπε (5:10) και 29-29 ο Θρύλος, με την Αμερικανίδα φόργουορντ/σέντερ να σκοράρει και από τα 6,75μ. (2:35), για το 34-34, φτάνοντας τους 18 πόντους. Με τρίποντο της Ράτζα, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν (39-38) για πρώτη φορά στο ματς, 19 λεπτά μετά την έναρξη (1:01), αλλά οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν ξανά (39-43). Η Λάμπερτ, ωστόσο, με νέο buzzer-beater (0:01), μείωσε, για το 43-41 του πρώτου ημιχρόνου.

O Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγε με +6 (52-46), με την Ράτζα (6:39), ενώ προηγήθηκε με +10 (60-50), με λέι απ της φοβερής και τρομερής Χέμπε (3:25), η οποία πέτυχε και μία βολή (2:17), για το +11 (61-50) και έφτασε τους 30 πόντους! Η Σπυριδοπούλου «έγραψε» το +13, στο 1:42, για το 63-50, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 67-58 προβάδισμα για τον Ολυμπιακό! Στο 7:04 του τέταρτου δεκάλεπτου, η Καρλάφτη πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, για το +11 (74-63), αλλά ο Αθηναϊκός μείωσε σε 74-69. Η Χέμπε έφτασε τους 38 πόντους, κάνοντας το +14 (83-69) για τις πρωταθλήτριες, 1:28 για το φινάλε, με την Λάμπερτ να πετυχαίνει μία βολή (0:05), για το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 41-43, 63-50, 84-71