Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Στο... ρελαντί ξεκίνησε τη σεζόν και πήρε την πρόκριση ο Θρύλος!

Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2024 - 15:37

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… δεξί στη σεζόν, καθώς επικράτησε με 71-65 του Αθηναϊκού σε νοκ-άουτ ματς εκτός έδρας για τη Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ γυναικών και πήρε μία σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά όπου αντίπαλος θα είναι ο Αμύντας, έχοντας συμπαραστάτη του τον κόσμο όπου έδωσε βροντερό παρών στο Βύρωνα.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν καλύτερες στα κρίσιμα σημεία του πρώτου τους επίσημου ματς, το οποίο ήταν νοκ άουτ για την διοργάνωση του Κυπέλλου και έδειξαν χαρακτήρα κόντρα σε μία σκληροτράχηλη ομάδα που φέτος έχει πολύ υψηλό μπάτζετ και θα είναι μία από τις δυνατές ομάδες που θα κοντράρουν τον Θρύλο για το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα που έδειξε καλά στοιχεία στην πρεμιέρα της στη σεζόν και σίγουρα θα δούμε τρομερά πράγματα και φέτος, είχε σε εξαιρετική το δίδυμο Τόμπιν (14 π., 13 ρ.) - Χέμπε (17π) το οποίο διέλυσε την στατιστική αλλά σημαντική συνεισφορά για να έρθει η πρόκριση για τις πρωταθλήτριες έδωσε και η Ελεάννα Χριστινάκη πρόσθεσε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πιο αναλυτικά, στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0, με την Τόμπιν (8:20), η οποία έκανε και το 5-4 (6:26). Ο Αθηναϊκός προσπέρασε με +3 (8-5), όμως οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν «στροφές» και «έτρεξαν» σερί 12-0, με τις Ράτζα (1:09) και Λάμπερτ (0:39) να «γράφουν» το 17-8. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 17-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα (8:32) της δεύτερης περιόδου, η Ράτζα έκανε το 22-16, με την Πηλακούτα να διατηρεί το +6 (20-26), με δύο εύστοχες βολές (6:35). Ο Αθηναϊκός μείωσε σε 27-26, όμως η Χριστινάκη ανέλαβε… δράση και με έξι διαδοχικούς πόντους (2:37, 1:55, 1:30) και 6-1 σερί, o Θρύλος ξέφυγε ξανά με +6 (27-33). Το ημίχρονο, ωστόσο, «έκλεισε» ισόπαλο (33-33).

Νευρικά ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» και έμειναν πίσω με 40-35, όμως ισοφάρισαν σε 40-40, με «έμμεσο» τρίποντο της Χέμπε (7:36) και δύο βολές της Τόμπιν (6:57). Νέο +5 (45-40, 47-42) για τον Αθηναϊκό, με την Καρλάφτη να πετυχαίνει τρίποντο και να μειώνει σε 47-45, στο 4:08, ενώ στο 3:33, η Κολλάτου ισοφάρισε σε 47-47. Λέι απ της Χριστινάκη στον αιφνιδιασμό και προβάδισμα (47-49) για τον Ολυμπιακό, στο 2:59, με την Χέμπε να σκοράρει από τα 6,75μ., για +3 (49-52), στο 2:08. To τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +5 (53-58) για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας, με buzzer-beater τρίποντο της Σπυριδοπούλου (0:01).

Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στην τέταρτη περίοδο και ξέφυγε με +7 (53-60), με καλάθι της Σπυριδοπούλου, στο 7:45, με την Λάμπερτ να «χτυπάει», ένα λεπτό μετά (6:45), για το +9 (53-62). Νέο τρίποντο της Χέμπε (6:27) και 65-56 οι «ερυθρόλευκες», με τον Αθηναϊκό να μειώνει σε 67-62 και τον Θάνο Νίκλα να καλεί τάιμ άουτ. H Λάμπερτ «τελείωσε» το ματς, «γράφοντας» το 71-72, ένα λεπτό πριν από το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί (65-71).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 33-33, 53-58, 65-71.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκουγκουτούδης): Σταμάτη 17 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Μαρίνη 4 (2/5 δίποντα), Βιντσιλαίου 11 (4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Κορρέ 3 (1/3 τρίποντα), Γεροστέργιου 1 (1/2 βολές), Ταμπάκου 2 (1/1 δίποντα), Λοβίλ 5 (1/3 δίποντα, 3/4 βολές, 0/2 τρίποντα), Σέπαρντ 22 (8/16 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 6/10 βολές, 18 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χέμπε Μέριτ 17 (4/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ράτζα 9 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πηλακούτα 2 (2/2 βολές), Σπυριδοπούλου 5 (1/1 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καρλάφτη 3 (1/2 τρίποντα), Λάμπερτ 6 (3/9 δίποντα), Χριστινάκη (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κολλάτου (1/2 δίποντα), Τόμπιν 14 (5/11 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ).