Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Φενέρ

Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2023 - 19:13

Πολύ δύσκολο ήταν εξ αρχής το έργο του Ολυμπιακού, απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Απέναντι σε μια ομάδα, η οποία παίζει γεμάτη από παίκτριες WNBA ή επιπέδου WNBA και έχει ως ξεκάθαρο στόχο το να… πάρει την Ευρωλίγκα. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε καλή εικόνα στο γήπεδο, απέναντι στην τουρκική ομάδα και μοιραία γνώρισε την ήττα. Το τελικό 58-92 μαρτυρά ότι ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ και δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός τόσο δυνατού αγώνα, απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και στο 7:19 του πρώτου δεκάλεπτου, προηγήθηκε με +5 (10-5), με τζαμπ σουτ της Σταμολάμπρου (7:19), με την Φενέρμπαχτσε να προσπερνάει με 14-10. Η Δίελα μείωσε σε 14-13 (4:08), όμως οι νταμπλούχες Ελλάδας «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο πίσω με 25-15. Στο 6:19 του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Θρύλος πλησίασε σε 39-20, με λέι απ της Σταμολάμπρου, η Γκούσταφσον μείωσε σε 48-25 (1:30), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 51-25 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 4:25 της τρίτης περιόδου, η Γκούσταφσον μείωσε σε 61-31, με ωραίο καλάθι, όμως οι Τουρκάλες έφτασαν στο 69-36. Με τζαμπ σουτ της Σταμολάμπρου, στα 21 δευτερόλεπτα, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 69-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Στο 8:58 της τελευταίας περιόδου, η Σταμολάμπρου μείωσε σε 69-43, με μία βολή, με την Αγιούσο να σκοράρει τρίποντο (8:01), για το 69-46. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ηττήθηκε, τελικά, με 92-58 από την τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-51, 40-69, 58-92

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Αγιούσο 9(2), Δίελα 3(1), Γκούσταφσον 17, Σκόριτς 4, Σύρρα, Γκουζέλου, Σουκ 2, Σταμάτη 13(3), Σταμολάμπρου 10(1)