Αλύγιστος και με τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου!

Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2022 - 14:35

Με πρώτο βιολί την αρχηγό Εβίνα Σταμάτη (24π., 4 ασίστ) και από κοντά την Κάιλι Σουκ (19π., 9 ριμπάουντ) ο Ολυμπιακός κατάφερε να καλύψει την απουσία της Μέγκαν Γκούσταφσον (δεν αγωνίστηκε) και να πάρει τη νίκη, απέναντι στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου, με 81-74. Αγιούσο, Σπυριδοπούλου και Σύρρα είχαν 7, 7 και 6 πόνους αντιστοίχως.

Ο Ολυμπιακός αν και δεν έπιασε τα γνωστά του στάνταρ που συνήθως λένε… κατοστάρα, πήρε τη νίκη στο ΣΕΦ, απέναντι στην ομάδα του Αγίου Δημητρίου και προχωρά αήττητος στην Α1 Γυναικών.

Το ματς ήταν αρκετά αμφίρροπο και μέχρι το φινάλε παρέμεινε σε… τεντωμένο σχοινί! Μπορούσε να πάει προς τη μία, ή την άλλη κατεύθυνση η νίκη, αλλά ο Ολυμπιακός επέδειξε την απαραίτητη συγκέντρωση και το μέταλλο του πρωταθλητή που απαιτούν αυτά τα ματς, για να το κερδίσει. Και το κέρδισε…

Η εξέλιξη των δεκαλέπτων μαρτυρά και τη σημασία της νίκης, σε αυτό το ματς: 1ο 21-23, 2ο 24-15, 3ο 15-17 και 4ο 21-19. Ο Ολυμπιακός συνέχισε αήττητος τις υποχρεώσεις του στην Α1 Γυναικών.

Τα κορίτσια του Θρύλου «έκλεισαν» το ημίχρονο με 45-38, είχαν τον έλεγχο του ματς στα κρίσιμα σημεία και με πρώτη σκόρερ την Σταμάτη, με 24 πόντους (19 η Σουκ), έφτασαν στη νίκη επί της Δάφνης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, διευρύνοντας τη νικηφόρα πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Με καλάθι της Σουκ (6:04), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 και στη συνέχεια, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (5:14), ανέβασε τη διαφορά στο +4 (11-7). Η Σπυριδοπούλου, με νέο σουτ (2:56), έκανετο 17-14, με την Δάφνη να προσπερνάει με 23-19. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο πίσω (21-23), αφού σε «νεκρό» χρόνο (0:00), η Βαμβακά πέτυχε καλάθι και μείωσε. Στο 2:37 της δεύτερης περιόδου, οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο +10 (41-31), με νέο καλάθι της Σουκ, με την Βαμβακά να σκοράρει ξανά (0:26), για το 45-36. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν προβάδισμα +7 (45-38).

Με τρίποντο της Σύρρα, στο 5:56 του τρίτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +10 (53-43), ενώ η Σπυριδοπούλου, με λέι απ (3:19), έδωσε «αέρα» 11 πόντων (57-46). Το δεκάλεπτο τελείωσε με +5 προβάδισμα (60-55). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα του Αγ. Δημητρίου μείωσε σε 67-64, 69-66 και 75-71, όμως η Σταμάτη, με δύο τρίποντα (78-71, 0:35) διαμόρφωσε το τελικό 81-74 (0:05) υπέρ των νταμπλούχων.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 45-38, 60-55, 81-74