Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Πρώτη νίκη για τον Θρύλο που έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε!

Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου 2024 - 23:39

«Σεφτέ» στην Εuroleague για τον Ολυμπιακό! Ο Θρύλος εμφάνισε δύο πρόσωπα απέναντι στη Ζαλγκίρις, στο παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική στην Euroleague, όμως με μπροστάρηδες τους Φουρνιέ και Βεζένκοφ κατέκτησε τη νίκη (74-68) στο ΣΕΦ.

Το ζητούμενο για τους Πειραιώτες ήταν η νίκη στο ματς της 2ης αγωνιστικής, μετά την ήττα στην πρεμιέρα στην Φενέρ, τίποτε άλλο. Μπορεί να... δεινοπάθησε, μπορεί να έκανε τα (σχεδόν) εύκολα-δύσκολα στο τέλος, αλλά το... αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει. Και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε να «γεμίζει» το φετινό «σακούλι» της Euroleague με την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι υπήρξε τραγική διαιτησία από τους Ράντοβιτς, Γιόβτσιτς, Πέτεκ με αδιανόητα σφυρίγματα, δημιουργώντας νευρικότητα στους παίκτες του Θρύλου.

Από την αρχή, φάνηκε ότι η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αποφασισμένη να κάνει τη διαφορά και να φέρει την πρώτη νίκη. Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν εύστοχοι από μακρινή απόσταση όμως έφθειραν τους αντιπάλους τους και σιγά-σιγά άρχισαν να ξεφεύγουν «χτυπώντας» και στο «ανοιχτό» γήπεδο. Στο 9' το σκορ ήταν 16-6 και ο κόουτς Τρινκιέρι κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι Πειραιώτες ήταν μπροστά 21-6 κι όλα έδειχναν ότι θα ακολουθούσε ένα εύκολο βράδυ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι ανεβάζοντας την πίεσή τους πάνω στη μπάλα, όμως «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα με «όπλο» τους την άμυνα και πήγαν στο ημίχρονο στο +11 (35-24).

Άλλο πρόσωπο παρουσίασε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκανε κακές επιλογές στην επίθεση απόρροια της ασφυκτικής πίεσης των Λιθουανών στην άμυνα. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους στο 29' (48-41) με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να περνάει στο παρκέ τον Μουστάφα Φαλ (εν μέσω αποθέωσης), για να ελέγξει τη ρακέτα. Όμως η ομάδα του Τρινκιέρι έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα buzzer beater τρίποντο ψυχολογίας του Σμάιλαγκιτς (52-43).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι πήρε «φωτιά». Ο Παπανικολάου στο 32' με ένα τρίποντο έδωσε αέρα 10 πόντων στην ομάδα μας όμως η Ζαλγκίρις έκανε την τελική της αντεπίθεση βάζοντας δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» με την βοήθεια των διαιτητών και των αδιανόητων σφυριγμάτων τους. Όμως με «όπλο» το καθαρό μυαλό στο τέλος ο Ολυμπιακός πήρε τελικώς τη νίκη με 74-68!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Γιόβτσιτς, Πέτεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (7 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιτ 2 (6 ριμπάουντ), Βιλντόσα 5 (1), Φαλ 2, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 11/13 βολές, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (0/4 τρίποντα), Πίτερς 5, Πετρούσεβ 8 (6/8 βολές), ΜακΚίσικ, Φουρνιέ 15 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Τρινκιέρι): Γουάλας 2, Φρανσίσκο 13 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Λεκάβιτσους 3 (1), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 3/4 βολές), Γκιεντράιτις 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπιρούτις 4, Σμάιλαγκιτς 7 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μίτσελ, Ντάνστον 3 (6 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσους 1, Σιρβίντις 17 (2/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 3 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 28/43 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 14/35 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 16/25 βολές, 40 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 18 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 32 φάουλ