Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Ολυμπιακός: Τρίτη καλύτερη επίδοση στην ιστορία του, με 6 πόντους παθητικό στο α' δεκάλεπτο!

Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου 2024 - 22:02

Ο Ολυμπιακός παρέδωσε μαθήματα άμυνας στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην πρώτη περίοδο, όταν και δέχτηκε μόλις έξι πόντους (21-6) από την Ζαλγκίρις.

Αυτοί οι έξι πόντοι παθητικό στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Ζαλγκίρις, αποτελούν και την δεύτερη καλύτερη επίδοση των «ερυθρολεύκων» στην σύγχρονη ιστορία της Euroleague. Το ρεκόρ διακατέχει ακόμα ο ιστορικός ημιτελικός στο Κάουνας κόντρα στην Μονακό, όπου ο Θρύλος είχε κάνει ένα μυθικό τρίτο δεκάλεπτο, με το εκκοφαντικό 27-2.

Όμως, το προηγούμενο καλύτερο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού σε κανονική διάρκεια της Euroleague, στην άμυνα ήταν στη 12 Μαρτίου 2021, στη νίκη επί της Ζενίτ (75-61), όπου στην τέταρτη περίοδο είχε δεχτεί μόλις 5 πόντους.