Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Έπαθε black-out στο φινάλε και ξεκίνησε με το... αριστερό ο Θρύλος

Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου 2024 - 22:36

Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε το μπάσκετ που θέλει να παίξει φέτος και έπαθε black-out στο φινάλε του ματς στην Κωνσταντινούπολη, γνωρίζοντας την ήττα (82-71) στην πρεμιέρα της Euroleague. Μόουζες Ράιτ και Φίλιπ Πετρούσεφ ήταν οι πιο μαχητικοί για τον Θρύλο, μαζί με αυτούς ο ΜακΚίσικ με την ενέργεια του, αλλά οι Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Φουρνιέ ήταν σε κακή βραδιά και με «κλεισμένο» αρκετά τον Βεζένκοφ. Πλέον επικεντρώνεται στο ματς με τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ για την Euroleague.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς στην Τουρκία, με τους Γκος, Ντόρσει, Φουρνιέ, Βεζένκοφ και Ράιτ. Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 4-0 με δύο καλάθια του Μαριάνοβιτς και ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στην αρχή. Ο Γκος έβαλε στο παιχνίδι τον Θρύλο με τα δύο του καλάθια, με τον Μαριάνοβιτς να υπερτερεί του Ράιτ και να κάνει το 6-4. Oι Πειραιώτες έδειχναν να πατούν καλά στα πρώτα λεπτά του ματς, χάνοντας εύκολα καλάθια και κάνοντας λάθη, με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιασικεβίτσιους να πάει το ματς στο δικό της ρυθμό (10-4, 5’), παίζοντας για 5,5 λεπτά χωρίς ασίστ, με την απουσία του Ουόκαπ από την βασική πεντάδα να είναι εμφανής. Οι «ερυθρόλευκοι» όσο περνούσε ο χρόνος πατούσαν καλύτερα με τον Ουόκαπ πλέον στο παρκέ παίζοντας καλή άμυνα και κατάφερε να μειώσει στον πόντο (12-11), με Φουρνιέ, Ντόρσεϊ και Σάσα. Όμως, η Φενέρ κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο σε απόσταση ασφαλείας (17-13).

Με... περσινή πεντάδα ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Γουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πίτερς, Πετρούσεφ, χωρίς να βρει ακόμα τον επιθετικό του ρυθμό, χάνοντας εύκολα και βιαστικά σουτ και προσπαθούσε μέσω της άμυνας να μείνει ζωντανός στο ματς. Ο Πίτερς μετά από μία ωραία πάσα του Ουόκαπ πέτυχε τους πρώτους πόντους του Θρύλου στη β’ περιόδο (19-15). Η Φενέρ με επιθετικό οίστρο ανέβασε τη διαφορά στους 7 (24-17), με τον ΜακΚίσικ να βάζει τέλος στην ξηρασία των δύο λεπτών για το 24-19, αναγκάζοντας τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει τάιμ-άουτ (6:41’). Ο «Shaq Attack» με πέντε συνεχόμενους πόντους, εκ των οποίων ένα απίστευτο buzzer beater τρίποντο μείωσε στους 2 (26-24). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδειχναν να αφομοιώνουν τις οδηγίες του στο time out και έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και ισοφάρισαν με τρεις πόντους του Ράιτ (28-28). Oι Πειραιώτες είχαν φέρει το ματς στα ίσα και έδειχναν σε εξαιρετική κατάσταση σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάει στο ημίχρονο στο +4 (32-36)

O Bεζένκοφ άφησε το στίγμα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με ένα μεγάλο τρίποντο για το 34-39. Ο Βούλγαρος φόργουορντ λόγω του διπλού μαρκαρίσματος και της πίεσης των Τούρκων πάνω του δεν μπορούσε να αποδώσει στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ντόρσεϊ μπήκε ορεξάτος και με ένα γκολ φάουλ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +6 (36-42). Στη συνέχεια, οι Τούρκοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τα λάθη των Πειραιωτών έφεραν το ματς στα μέτρα τους και πέρασαν μπροστά και απέκτησαν ρυθμό φτάνοντας στους 5 τη διαφορά (47-42). Το σερί της Φενέρ έβαλε τέλος ο σπουδαίος Ράιτ, ο οποίος με ένα τρίποντο (!) μείωσε στους 2 και συνέχιζε να δίνει λύσεις στους Πειραιώτες στην επίθεση με κρίσιμα καλάθια κρατώντας στο ματς στο νήμα. Υπήρχε η νευρικότητα των δύο ομάδων, με βιαστηκές αποφάσεις, ανυπομονησία για να τελειώσουν τις φάσεις. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ξανά μπροστά (52-56), με αποκορύφωμα το μεγάλο τρίποντο του Φουρνιέ, που έδειχνε διστακτικός στις επιθέσεις του. Όμως στο φινάλε του δεκαλέπτου έπαθε black out με συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις και χάνοντας τα αμυντικά ριμπάουντ, οδήγησαν το ματς στο +1 (56-55) για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Μετά από ένα 5-0 της Φενέρμπαχτσε, ο Πετρούσεφ ήταν αυτός που κράτησε κοντά στο σκορ τον Ολυμπιακό με πέντε συνεχόμενους πόντους για το 62-61. Ο Σέρβος παικταράς άλλαξε τον Ράιτ με αντίπαλο τον Σανλί και σκόραρε το ένα γκολ-φάουλ πίσω από το άλλο. Έξι λεπτά για το φινάλε, ο ΜακΚίσικ,είχε ανοίξει διάλογο με την εξέδρα για κάποιον λόγο και δέχτηκε τεχνική ποινή, με τον φίλαθλο που είχε την έντονη συζήτηση να αποβάλλεται από το γήπεδο. Με αυτά και με αυτά η Φενέρ προηγήθηκε με 68-65. Φανερά επηρεασμένος από την προηγούμενη ολιγόλεπτη διακοπή έχασε έδαφος και η Φενέρ πήρε ένα προβάδισμα 8 πόντων (73-65, 37’). Ο Βεζένκοφ έβαλε τέλος στην ξηρασία του Θρύλου με ένα δύσκολο καλάθι μειώνοντας στους 6, αλλά δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια, με τους Τούρκους να έχουν στην ψυχολογία και να τους βγαίνουν όλα και το τελικό αποτέλεσμα να είναι στο 82-71, με τον Θρύλο να μην τα καταφέρνει στην Τουρκία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 19 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλμπεκιν, Μέλι 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σανλί 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χέιζ 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Χολ 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 2, Γκούντουριτς 4 (1/5 σουτ), Ζάγκαρς 3 (3/4 βολές), Κόλσον 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μαριάνοβιτς 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιρτς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ράιτ 15 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα 2, Βεζένκοβ 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/1 τρίποντο), Ντόρσεϊ 6 (1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Πίτερς 2, Πετρούσεβ 9 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 13 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φουρνιέ 5 (1/2 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 22/37 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 17/22 βολές, 44 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/40 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 19/21 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 22 φάουλ