Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Οι εκπλητικοί Πετρούσεφ-Βεζένκοφ έστειλαν τον Θρύλο στον τελικό!

Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2024 - 22:42

Για μεγάλο διάστημα του ημιτελικού του Super Cup, ο βραχυκυκλωμένος Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε από το Περιστέρι, αλλά χάρις το καλό και σοβαρό του τελευταίο πεντάλεπτο επιβλήθηκε (79-74) και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής (29/2, 20:30) με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό που τον περίμενε από νωρίς.

Έστω κι αν αγχώθηκε και δυσκολεύτηκε στη Ρόδο κόντρα στην πίεση της ομάδας των Δυτικών Προαστίων, ο Θρύλος κατάφερε να πάρει το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό, με τους Βεζένκοφ (20π. 4ριμπ.) και Πετρούσεφ (18 π. με 7/9 σουτ και 9 ριμπ.) να τον… παίρνουν από το χέρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν μουδιασμένα το ματς και έψαχναν τα «πατήματά» τους και η επιθετική ευστοχία της ομάδας του Γιώργου Λιμνιάτη τον έβαλαν να κυνηγάει από νωρίς(11-17 στο 6'). Ο Βεζένκοφ, όμως, έμελλε σύντομα να αρχίσει να... αποκαθιστά την τάξη, με τους δικούς του δέκα πόντους επί της ουσίας να βοηθούν τους Πειραιώτες να περάσουν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε και ανέβασε στροφές, φτάνοντας τις διαφορές στο +10 και στο +12, έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, με πόντους από τους Σάσα ,Πετρούσεφ, Ντόρσει και Φουρνιέ, φτάνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (34-22), με τους «ερυθρόλευκους» τελικά να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (41-34).

Στην επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα ήταν μακριά από τον καλό εαυτό της, καθώς δέχθηκε 29 πόντους με το Περιστέρι να είναι κυρίαρχο. Το σύνολο του Λιμνιάτη, με πρωταγωνιστή τον Κόφι αρχικά προσπέρασε (47-48) και στη συνέχεια «έχτισε» μια διαφορά οκτώ πόντων (53-61) με 2,5 λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο -3 (60-63). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Φίλιπ Πετρούσεφ προσπέρασαν και παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα (79-74)!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράιτ 7 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Φουρνιέ 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Βιλντόσα 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (1/6 τρίποντα), Πίτερς 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 18 (7/8 δίποντα, 4/7 βολές, 9 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφι 19 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πάπας 7 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Πάτον 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κάρμπερι 15 (1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αβδάλας (0/6 σουτ), Έντι 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 3 (7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/30 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 16/25 βολές, 43 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 17 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/33 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 9/14 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ