Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

O... διπρόσωπος Ολυμπιακός λύγισε την Τραπάνι!

Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου 2024 - 00:08

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Τραπάνι στην πρόβα τζενεράλε του, ενόψει της νέας σεζόν και παρουσίασε δύο πρόσωπα , παίρνοντας τη νίκη νίκη 95-90, σε ένα παιχνίδι όπου έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούν τους αυτοματισμούς και την ευστοχία στο επιθετικό κομμάτι, αλλά καλούνται να διορθώσουν τις επιπόλαιες αμυντικές αποφάσεις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος προσέφερε 23 πόντους, αλλά και ο Άλεκ Πίτερς έδωσε λύσεις από την περιφέρεια.

Πλέον, οι ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν 2024/25, αυτό απέναντι στο Περιστέρι, στον ημιτελικό του Super Cup (28/9, 17:00) στη Ρόδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 3/3 τρίποντα αλλά και την ιταλική ομάδα να ακολουθεί στο σκορ, τρέχοντας στον αιφνιδιασμό(12-13). Ο ρυθμός δεν έπεσε στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο τέλος αυτής(25-24), καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαζε συνεχώς πρόσωπα και σχήματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος ανέβασε ρυθμό και πήρε αρχικά ένα προβάδισμα έξι πόντων(27-33) μετά από λει-απ του Βιλντόζα. Σε εκείνο το σημείο, οι Ιταλοί ψαλίδισαν τη διαφορά και το σκορ ήταν μέχρι το ημίχρονο και το 48-51.

Το σκορ διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα και ενώ θα περίμενε κάποιος ότι η ιταλική ομάδα δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει, λόγω έλλειψης βάθους στο ρόστερ, κάτι τέτοιο δεν συνέβη ούτε στο δεύτερο μέρος. Η Τράπανι ακολουθούσε και μάλιστα ισοφάρισε (90-90) και ένα τρίποντο του Άλεκ Πίτερς και ένα λάθος των Ιταλών, ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 48-51, 70-73, 90-95

ΤΡΑΠΑΝΙ (Ρέπεσα): Χόρτον 13, Νότε 16, Ρόμπινσον 25, Ροσάτο 5, Αλιμπέγκοβιτς 10, Γκάλογουεϊ 8, Πετρουτσέλι, Γιεμπόα 13, Τζεντίλε, Παλούτσι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12, Γουίλιαμς-Γκος 2, Ράιτ 5, Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης 3, Βιλντόσα 7, Βεζένκοβ 23, Παπανικολάου 3, Ντόρσεϊ 7, Πίτερς 10, Πετρούσεβ 13 , Φουρνιέ 10