Ο Θρύλος 83-72 το Περιστέρι στο ΣΕΦ!

Πέμπτη, 30 Μαΐου 2024 - 22:05

Με το «δεξί» στα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan Basket League «μπήκε» ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο πρώτο ματς της σειράς, επικράτησε με 83-72 του Περιστερίου στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν «φωτιά» από τα 6 και 75, ενώ έπαιξε, κατά καιρούς, πολύ καλή άμυνα, κόντρα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Σε απίστευτη μέρα ο Αϊζάϊα Κάνααν, με 22 πόντους σε 20 λεπτά, όσους μέτρησε και ο σταθερά εκπληκτικός Άλεκ Πίτερς (8 ριμπάουντ), με τους Νίκολα Μιλουτίνοφ (14 πόντους, 9 ριμπάουντ) και Σακίλ Μακκίσικ (12 πόντους) να αποτελούν άξιους συμπαραστάτες. Δεν αποτέλεσαν απειλή για το Θρύλο οι 23 πόντοι του Τζο Ράγκλαντ.

Άξιο αναφοράς στατιστικό τα 16 στα 31 τρίποντα του Ολυμπιακού, στοιχείο που βοήθησε αρκετά στο να γίνει το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών, σε συνδυασμό με τη σύσφιξη της ανασταλτικής λειτουργίας σε καίρια σημεία του αγώνα.

Το ματς

Καυτός μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, έχοντας ενέργεια από το πρώτο δευτερόλεπτο, σε ένα ματς το οποίο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ρίχνοντας το βάρος στο παιχνίδι από την περιφέρεια. Τα μακρινά σουτ των «ερυθρόλευκων» προσπάθησαν να αναχαιτίσουν το πιο δυναμικό παιχνίδι της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη. Η διαφορά δεν άνοιξε ιδιαίτερα, λόγω της νευρικότητας των δύο ομάδων από το τρίποντο. Εξαίρεση σε αυτό αποτέλεσε ο Αϊζάϊα Κάνααν, που έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό με 12 πόντους και 4 στα 4 τρίποντα. Μέχρι το +2 έφτασαν οι φιλοξενούμενοι (14-16 στο 8’), ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με κυρίαρχους τους Πειραιώτες (22-18).

Ίδιο σκηνικό και στη συνέχεια, αφού ο Ολυμπιακός πήρε πολλά πράγματα από τη «ζεστή» είσοδο του Φιλίπ Πετρούσεφ στο ματς. Χάρη σε αυτό, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σκοράρουν λίγο περισσότερο από την περιφέρεια, ειδικά με την παρουσία του Μιλουτίνοφ, παίρνοντας παράλληλα πράγματα τόσο από την πιο σφιχτή άμυνα, όσο και από τις ατομικές ενέργειες του Γκος. Το Περιστέρι από την άλλη προσπαθούσε, κυρίως με την περιφέρειά του και τον Ράγκλαντ, να αντιδράσει, ανακόπτοντας σημαντικά την διαρκή άνοδο της διαφοράς, παρά τα πολλά λάθη, για τα οποία ευθύνεται η ανασταλτική λειτουργία των «ερυθρόλευκων». Μεγαλύτερη διαφορά το +9 (37-28 στο 17’),η οποία έκλεισε στους 3 πόντους (37-34 στο 19’). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Παπανικολάου και καλάθι του Ράγκλαντ με σκορ 40-36.

Ίδιο σκηνικό και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, σε ένα πραγματικό «παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι». Το Περιστέρι ανταποκρίθηκε καλά σε αυτή τη συνθήκη, όμως ο Ολυμπιακός διατήρησε τα ηνία του ρυθμού. Η διαφορά για την ομάδα των δυτικών προαστίων έφτασε μέχρι και τους τρεις πόντους (48-45 στο 25’), ωστόσο κάπου εκεί ο Θρύλος «πάτησε το γκάζι». Βρίσκοντας τον επιθετικό του πλουραλισμό, σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα, η οποία αφυπνίστηκε, εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους (64-49 στο 29’), με το τρίτο δεκάλεπτο να γράφει σκορ 64-51 και τους Ράνγκλαντ και Μήτρου-Λονγκ να μην μπορούν να σταματήσουν τους «ερυθρόλευκους» και ειδικά τον…μπροστάρη Κάνααν.

Τυπική διαδικασία η τελευταία πράξη του ματς, με το Περιστέρι να μην μπορεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, την ίδια στιγμή που ο Σακίλ Μακκίσικ επιδρούσε όλο και πιο πολύ στο παιχνίδι του Ολύμπιακού. Γενικά, όποτε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προσπαθούσε να επιστρέψει, είτε έβρισκε μπροστά της την αστοχία σε μακρινά σουτ, είτε τον καταλυτικό Άλεκ Πίτερς. Ξανά πλησίασαν οι φιλοξενούμενοι στους 6 (70-64 στο 35’), ξανά απάντησε το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα (+14, 78-64 στο 37’). Ο Ράγκλαντ αποτέλεσε κίνδυνο, αλλά πολλές φορές έμοιαζε απελπιστικά μόνος, μη μπορώντας να σώσει την κατάσταση. Κάπως έτσι τα τελευταία λεπτά κύλησαν ήσυχα και το τελικό αποτέλεσμα ήταν το

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 40-36, 64-51, 83-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 22 (2/4 δίποντα, 6/7 τρίποντ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 5 λάθη), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (3/5 δίποντα, 8/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης, Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 4 (2/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΚίσικ 12 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 2 (1/8 σουτ), Ράγκλαντ 23 (7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Τόμπσον 9 (4/5 δίποντα), Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 7 (3/9 σουτ), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο, Ζούγρης 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/25 δίποντα, 16/31 τρίποντα, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 13 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 21 λάθη, 13 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 22/42 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 7/8 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη, 20 φάουλ