Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Ο... Ησαΐας χόρεψε την Φενέρ και τώρα Μπάρτσα ετοιμάσου…

Παρασκευή, 12 Απριλίου 2024 - 23:20

Refuse to Lose ο Θρύλος, με μαγικό Κάνααν! Ο Ολυμπιακός έκλεισε την κανονική περίοδο για την Euroleague με 22 νίκες, κερδίζοντας στο ΣΕΦ στην παράταση τη Φενέρμπαχτσε με 84-81 με μεγάλο πρωταγωνιστή στην παράταση τον Ησαΐα, ο οποίος έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι και πλέον πρέπει να ετοιμάζεται για τα παιχνίδια των πλέι οφ με την Μπαρτσελόνα!

Το συγκρότημα του Σκακιστή ολοκλήρωσε το πρώτο σκέλος της σεζόν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-12 και θα παίξει στα πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Από την άλλη η Φενέρ με 20-14 βρέθηκε στην έκτη θέση και θα συναντήσει κι εκείνη με μειονέκτημα έδρας τη Μονακό.

Με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Φενέρ στο κατάμεστο ΣΕΦ. Ο Παπ με ένα ωραίο λέι-απ άνοιξε το σκορ στο ματς, αλλά μετά οι Τούρκοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 (2-11) μέσα σε τρία λεπτά αγώνα και ανάγκασαν τον Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Κάνααν έδειξε τον δρόμο και έβγαλε αντίδραση με 3 σερί τρίποντα για το 11-14. Η Φενέρ αντέδρασε και εκείνη με την σειρά της και διατηρούσε το ισχνό προβάδισμα μέχρι την τελευταία φάση του δεκάλεπτου, το οποίο τελικά ολοκληρώθηκε ισόπαλο με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο. Ο «καυτός» Ησαϊας έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο υπό πίεση στο τέλος του χρόνου διαμορφώνοντας το 19-19.

Η δεύτερη περίοδος όμως πλέον ήταν αρκετά διαφορετική με τους Πειραιώτες να έχουν πλέον στην πλευρά τους το μομέντουμ και να παίρνουν το προβάδισμα της τάξεως των 5-6 πόντων (27-21, 31-25) και να φαίνεται ότι πλέον πατούσαν σαφώς καλύτερα στο παρκέ του ΣΕΦ. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (38-34) χάρη σε καλάθι του ΜακΚίσικ στην εκπνοή.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι Τούρκοι πήραν τα ηνία του ματς και προσπέρασαν στο σκορ με 41-40 στα μέσα στης τρίτης περιόδου, αλλά σ' εκείνο το χρονικό σημείο η άμυνα του Ολυμπιακού «έσφιξε» όπως συνηθίζει και βρήκε τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση για να περάσει μπροστά. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΣΕΦ έγραφε 53-52 και οι γηπεδούχοι είχαν οριακό προβάδισμα.

Η Φενέρ με τον Γουιλμπέκιν να αναλαμβάνει δράση πήρε για μία ακόμα φορά προβάδισμα με 6-0 σερί (53-58), αλλά η μάχη συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ο Χέιζ με πέντε διαδοχικούς πόντους έστειλε τη Φενέρ στο 65-69 στο 39'. Ο Μακ-Κίσικ απάντησε με έμμεσο τρίποντο για το 68-69 και το ντέρμπι συνεχιζόταν. Ο Ουίλιαμς-Γκος κέρδισε κι αυτός φάουλ για βολές και με 1/2 στα 38,8'' ισοφάρισε 69-69. Ο Αμερικανός αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και το σουτ του Ουίλμπεκιν πίσω από το κέντρο ήταν κι αυτό άστοχο με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στην παράταση οι Τούρκοι ξέφυγαν με 73-78, αλλά ο Κάνααν το πήρε πάνω του και ισοφάρισε με δικό του 5-0 και έκανε και το 80-78 φτάνοντας στους 25 πόντους. Ο Ησαΐας τελείωσε στους 27, στέλνοντας τον Θρύλο στην Βαρκελώνη με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα για τα play-offs της Ευρωλίγκα, με μειονέκτημα έδρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69 (κ.α.), 84-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Ράιτ 2, Κάναν 27 (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 7 (3/4 δίποντα), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πίτερς 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 5 (1/1 δίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚίσικ 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 12 (3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σανλί 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάνννης 3, Χέιζ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Νουά, Πιερ 4, Γκούντουριτς 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 2 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάνταρ 2, Σεστίνα

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντασ, 7/23 τρίποντα, 17/24 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/30 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ