Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Με σούπερ Πίτερς κέρδισε και την Μακάμπι ο Θρύλος!

Σάββατο, 23 Σεπτεμβρίου 2023 - 20:52

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 71-68 επί της Μακάμπι και πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου του τουρνουά "Νεόφυτος Χανδριώτης".

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με μπροστάρηδες πάλι τους Άλεκ Πίτερς και Νίκολα Μιλουτίνοφ, ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν με διαφορά 16 πόντων!

Στο δεύτερο μέρος, όμως, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν έξι λάθη ως την ανάπαυλα, υπέπεσαν σε 12 από το 21΄ ως το 40΄ και επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να επιστρέψουν ως το 67-66, στο 1:42 για τη λήξη… Σε εκείνο το σημείο, πάντως, ο Πίτερς ολοκλήρωσε το εκπληκτικό διήμερό του με το τρίποντο για το 70-66 στα 67΄΄ για το τέλος, έχοντας μετά τους 19π. με τη Ζαλγκίρις, άλλους 21 με τη Μακάμπι!

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με 24-17, παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες μέχρι και πρώτα πέντε λεπτά το αγώνα άλλαζαν διαρκώς τα σκήπτρα του προβαδίσματος. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να είναι σταθερά μπροστά και μπήκε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 45-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδα από το Ισραήλ κάνοντας ένα επί μέρους 21-14 κατάφερε να μειώσει στους εννέα πόντους (59-50). Η Μακάμπι συνέχισε να ανεβάζει ρυθμό και έφτασε την διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ για τους «Ερυθρόλευκους» αναδείχθηκε ο Άλεκ Πίτερς με 21 πόντους σε 33:37 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 45-29, 59-50, 71-68