Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Με το ένα... πόδι στην επόμενη φάση ο εντυπωσιακός Ευρωπαίος Θρύλος!

Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2024 - 19:29

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Στην πρώτη «μάχη» της φάσης των «64» του EHF European Cup, ο Θρύλος επικράτησε άνετα με 30-21 με τον κόσμο του στο πλευρό του στο κλειστό γυμναστήριο “Τ. Καμπούρης” της Κανήθου, στη Χαλκίδα, κυριαρχώντας κόντρα στην ισχυρή Φάιβερς από την Αυστρία με εμπειρία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους «32».

Σημαντική νίκη για τους Πειραιώτες που έδειξαν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς να κυριαρχούν και να δείχνουν ότι παιχνίδι με παιχνίδι θα γίνονται και πιο ισχυρότεροι. Πλέον έχει γίνει εύκολο το έργο για τη ρεβάνς στη Βιέννη (26/10), με τα 9 γκολ διαφορά και θα πάει να τελειώσει τη δουλειά.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, όμως ο Βέγιν ισοφάρισε σε 3-3, στο 7:40 και ο Βίντα σε 6-6, στο 17ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς να δίνει προβάδισμα (7-6), στο 20:15. Ο Σλίσκοβιτς «χτύπησε» ξανά, στο 22:29 και έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων (9-7) στους πρωταθλητές Ελλάδας, ενώ ο Βέγιν διατήρησε το +2 (10-8), στο 28ο λεπτό, όπως και ο Παπαντωνόπουλος, με εξαιρετική απόκρουση σε εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο, η Φάιβερς μείωσε, για το 10-9 του ημιχρόνου. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Θρύλος είχε μόλις τρία λάθη (οκτώ η Φάιβερς).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν ακόμη πιο δυνατά το «γκάζι» και έφτασαν στο +4 (18-14), στο 40:39, με τον Τζίμπουλα. Η Φάιβερς μείωσε σε 19-18, αλλά ο Ολυμπιακός «έτρεξε» 7-0 σερί και ξέφυγε με +8 (26-18), με το όγδοο προσωπικό γκολ του φοβερού και τρομερού Βέγιν, στο 53:12! Γκολ του Σλίσκοβιτς (54:42) και +9 (28-19) οι πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Βέγιν να «χτυπάει» ξανά, στο 57ο λεπτό και να «γράφει» το 29-20. Με γκολ του Σάββα σε «νεκρό» χρόνο (59:59), ο Θρύλος νίκησε με 30-21 την αυστριακή ομάδα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 5-6, 6-6, 9-7, 10-9 (ημχ.) 13-13, 17-14, 19-16, 22-18, 28-20, 30-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Παπαβασίλης 1, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπάζογλου 1, Κανδύλας, Πέριτς 2, Σλίσκοβιτς 6, Βούγιοβιτς, Βέγιν 8, Λιάπης 3, Πασσιάς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 2

Φάιβερς (Πέτερ Εκλ): Λίχτμπλαου 1, Βάισερ, Γκάνγκελ, 4 Στουρτζ, Μπέργκμαν, Ρουντνίτσκι, Ντβόρακ, Γκλετζλ, Ντέιβιντ, Νιγκ 4, Μπρένεϊς 2, Κόλαρ 4, Μπρέιτ 2, Ρίντε, Σουχ 1, Σάιντλ 2

Διαιτητές: Σιμόνε -Μονιτίλο (Ιταλία), Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/4 - 0/1