Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

Εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας ο Θρύλος!

Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2024 - 21:48

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στον Θρύλο και την ΑΕΚ στην 14η αγωνιστική της Handball Premier (21-21), όμως οι Πειραιώτες εξασφάλισαν το πλεονέκτημα έδρας, έχοντας περιθώριο για μία ήττα.

Οι Πειραιώτες έδειξαν αγχωμένοι στο ντεμπούτο του Μπάμπιτς στον «ερυθρόλευκο» πάγκο, όμως έκαναν τη... δουλειά και έχουν τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη (6-2 τα δοκάρια στο ημίχρονο, 8-3 στο σύνολο), όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους.

O αγώνας

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1), όμως ανέβασε «στροφές» και αφού προσπέρασε με 2-1, με γκολ του Σάββα (3:00), ξέφυγε με +3 (5-2), με τον Τζηρά, στο 6ο λεπτό! Ακολούθησε ένα «νεκρό» τετράλεπτο για τον Θρύλο, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 5-5 και τον Καραμπουρνιώτη να δίνε προβάδισμα (6-5), στο 10:50. Οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 6-6 και ακολούθησε ένα ακόμα κενό διάστημα στην επίθεση των «ερυθρόλευκων», με τον Παπαβασίλη να σκοράρει στην κόντρα, για το 7-6, οκτώ λεπτά μετά το έκτο τέρμα (18:40). Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν (7-8), ο Σλίσκοβιτς ισοφάρισε σε 8-8, στο 21:30, με τον Παπαβασίλη να βάζει και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό, για το 9-8, στο 25ο λεπτό. Νέο προβάδισμα για την ΑΕΚ, με 10-9, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, με τον Θρύλο να μετράει έξι δοκάρια!

Δυνατά «μπήκαν» στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι», αφού με 3-0 σερί και τέρματα των Δομπρή (30:56), Παπαβασίλη (31:40) και Σάββα (33:17), έφτασαν στο +2 (12-10), σε τρία λεπτά. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 12-12 και 13-13, με τον Πασσιά να δίνει «αέρα» δύο γκολ (15-13), στο 38:36, ενώ ο Δομπρής διατήρησε το +2 (16-14), στο 40:45. Φοβερό σουτ του Σάββα (42:23) και 17-15 ο Ολυμπιακός, ο οποίος στη συνέχεια, με 3-0 σερί, βρέθηκε πίσω (17-18) από την ομάδα των φιλοξενούμενων. Ο Θρύλος «κόλλησε» για 10 λεπτά στην επίθεση, όμως στο 52:02, ο Βίντα βρήκε τη λύση και έφερε το ματς στα ίσια (18-18), με τον Μιχαηλίδη να «βρίσκει» δίχτυα, στο 56:00, για το 19-18 και τον Δομπρή να ανεβάζει τη διαφορά στο +2 (20-18), στο 57:49! Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 20-20, αλλά ο Βίντα «απάντησε», 20 δευτερόλεπτα για το φινάλε, κάνοντας το 21-20. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν γρήγορα και μόλις εννιά δευτερόλεπτα μετά (59:49), διαμόρφωσαν το τελικό 21-21, με τους «ερυθρόλευκους» να χάνουν μεγάλη ευκαιρία...

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημχ.), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τίκ 1, Κρητικός, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 7, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Μίλερ 2, Λέμος, Κεδέρης

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/2-2/2