Βάζουν... Φωτιά στο πρωτάθλημα με σκάνδαλα!

«Εφτάψυχη» Αγγλία, νίκησε στα πέναλτι την Ελβετία! (videos)

Σάββατο, 6 Ιουλίου 2024 - 21:53

Η Ελβετία μόνο εύκολη δεν αποδείχθηκε για την Αγγλία, με την ομάδα του Σάουθγκειτ, ωστόσο, να μένει «ζωντανή», παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του EURO 2024 στα πέναλτι, με 5-3, έπειτα από το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Παρά το γεγονός ότι οι Βρετανοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο αντίπαλός τούς έβαλε δύσκολα, αφού προηγήθηκε με τον Εμπολό στο 75ο λεπτό. Ωστόσο, σαν «από μηχανής Θεός», ο Σάκα ισοφάρισε στο 80', φέρνοντας το ματς σε ισορροπία μέχρι τη «ρωσική ρουλέτα».

Εκεί ο Ακάνζι έκανε το δικό του «δώρο» στην Αγγλία, όντας ο μοναδικός άστοχος παίκτης από τα 11 βήματα και μοιραίος του αγώνα.