Μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία νίκησε σε φιλικό αγώνα τον Εθνικό με 3-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν στο τάραφεξ πολλά από τα στοιχεία που τους ζητάει ο Μπενίτεθ στις προπονήσεις και έδειξαν ότι βρίσκονται στο σωστό δρόμο ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, όμως, οι Πειραιώτες στο κρίσιμο σημείο αντέδρασαν σωστά και έκαναν το 1-0. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν με 8-3, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 (25-22). Στα επόμενα δύο σετ ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης και χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα επικράτησε με 3-1.

Τα σετ: 26-24 (23΄), 22-25 (26΄), 25-14 (21΄), 25-13 (18΄)