Τις βάσεις για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup, έβαλε ο Ολυμπιακός. Με την ίσως καλύτερη εμφάνιση της σεζόν μέχρι τώρα, ο Θρύλος επικράτησε με 3-0 σετ της Τουρ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και πλέον στον επαναληπτικό της 19ης Δεκεμβρίου, θέλει μόλις δύο σετ, προκειμένου να βρεθεί στους «16» της διοργάνωσης. Παράλληλα, σε περίπτωση ήττας, θα χρειαστεί να κατακτήσει το χρυσό σετ (όπως έγινε και με την Ινεγκόλ), για να πάρει την πρόκριση.

Στα του ματς, οι Πειραιώτες στο πρώτο σετ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 6-5, μετά από επίθεση του Ράουβερντινκ και μετά από λάθος του Έγκλεσκαλνς έφτασαν στο 7-5 για να πάνε με αυτό το +2 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με άσσο του Πετρέα και λάθος των Γάλλων διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +4, φτάνοντας στο 10-6. Από το 11-7 που ακολούθησε οι Γάλλοι προσπέρασαν με 13-14 μέχρι το 15-16 το οποίο μετέτρεψε ο Θρύλος σε 18-16 με ένα 3-0 σερί με τον Πετρέα στο σερβίς.  Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, φτάνοντας στο 18-19 και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους Πειραιώτες να αποκτούν το προβάδισμα εκ νέου στο 23-22 με μπλοκ του Αλεξίεφ.  Το 24-23 υπέρ των «ερυθρόλευκων» διαμορφώθηκε μετά από λάθος θέσεις των παικτών της Τουρ. Ο Θρύλος έφτασε στο 25-24 με τον Ράουβερντικ και πήρε το σετ με 26-24 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων.

Με άσσο του Οϊβάνεν οι Πειραιώτες πήγαν μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 2ου σετ και με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ και στο δεύτερο με 16-15 αφού είχαν ανατρέψει προηγούμενως το προβάδισμα που είχε αποκτήσει η Τουρ. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-20, αλλά ισοφάρισε με ένα 3-0 σερί, και επίθεση του Ράουβερντικ στην κόντρα το ανέτρεψε για το 21-20. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε, μετά το πολύ καλό σερβίς του Ντριζγκά και τον πόντο του Μπέμε ο οποίος έγραψε το 22-20 και έφτασε στο 5-0 για το 23-20 μετά από φιλέ στην επίθεση της Τουρ.  Χάρη στον πρώτο χρόνο του Μπέμε οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 24-21 και πήραν το σετ με 25-21 μετά από επίθεση των Γάλλων που κατέληξε άουτ.

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7). Με πανέξυπνο πόντο του εξαιρετικού Φαμπιάν Ντρζίζγκα οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +3 (10-7) αλλά στη συνέχεια η Τουρ ισοφάρισε σε 11-11. Ο Γερούν Ράουβερντινκ με επίθεση στην ευθεία έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 12-11 και μετά από κακή επίθεση του Έγκλεσκαλνς προήλθε το 13-11. Στη συνέχεια οι Γάλλοι με ένα σερί 4-0 έφτασαν στο 13-15 και πήγαν μπροστά με 14-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Ακολούθησε το 18-21 υπέρ της Τουρ η οποία έκανε την προσπάθεια για πάρει το σετ και να μειώσει αλλά ο Θρύλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με φοβερή αντίδραση, αρχικά ισοφάρισε σε 21-21 με καρφί του Ράουβερντινκ και στη συνέχεια προηγήθηκε με 23-22 με επίθεση του Αλεξίεφ στην κόντρα. Το μπλοκ άουτ του Οϊβάνεν διαμόρφωσε το 25-23 με το οποίο ο Θρύλος πήρε τη σπουδαία νίκη με 3-0 σετ και πλέον χρειάζεται δυο σετ στη Γαλλία στις 19 Δεκεμβρίου για να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.