Με απόλυτη επιτυχία και σε πάρα πολύ καλό κλίμα, παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν με τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, διεξήχθη το 1ο Τουρνουά Υδατοσφαίρισης «Πρώτα Αθλητές & μετά Πρωταθλητές» στο δημοτικό κολυμβητήριο Πειραιά «Ανδρέας Γαρύφαλλος». Χαρακτηριστικό του κλίματος άμιλλας που επικρατούσε ανάμεσα στους συλλόγους, ήταν η  διαδικασία απονομής των μεταλλίων, η οποία έγινε από τους αθλητές στους αθλητές. Την άτυπη πρώτη θέση στην τελική κατάταξη κατέλαβε ο Νηρέας Χαλανδρίου, που στον τελικό νίκησε τον Ολυμπιακό με 8-3.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της διοργάνωσης:

Α Όμιλος

Β Όμιλος

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Μίνι Παίδες)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Μίνι Κορασίδες)

Ν.Ο. Βουλιαγμένης

Νηρέας Χαλανδρίου

Ν.Ο. Ρεθύμνου

Ν.Ε. Πατρών

Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.

Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 28/12/2016

Α ΟΜΙΛΟΣ
16:30 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Ν.Ο. Ρεθύμνου 9-7
18:00 Ν.Ο. Βουλιαγμένης – Πανιώνιος Γ.Σ.Σ. 12-3

Β ΟΜΙΛΟΣ
19:30 Νηρέας Χαλανδρίου – Ν.Ε. Πατρών 19-7
21:00 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. 8-9

ΠΕΜΠΤΗ 29/12/2016

Α ΟΜΙΛΟΣ
10:00 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Ν.Ο. Βουλιαγμένης 4-3
11:30 Ν.Ο. Ρεθύμνου – Πανιώνιος Γ.Σ.Σ. 25-2

Β ΟΜΙΛΟΣ
13:00 Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. – Ν.Ε. Πατρών 3-13
14:30 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Νηρέας Χαλανδρίου 4-15

Α ΟΜΙΛΟΣ
17:00 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Πανιώνιος Γ.Σ.Σ. 11-2
18:00 Ν.Ο. Βουλιαγμένης – Ν.Ο. Ρεθύμνου 2-11

Β ΟΜΙΛΟΣ
19:00 Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. – Νηρέας Χαλανδρίου 2-17
20:00 Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Ν.Ε. Πατρών 7-2

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΟΜΙΛΩΝ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Α/Α

ΟΜΑΔΑ

ΒΑΘΜΟΙ

ΝΙΚΕΣ

ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

ΗΤΤΕΣ

ΥΠΕΡ

ΚΑΤΑ

+/-

1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.

9

3

0

0

24

12

+12

2

Ν.Ο. ΡΕΘΥΜΝΟΥ

6

2

0

1

43

13

+30

3

Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

3

1

0

2

17

18

-1

4

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.Σ.

0

0

0

3

7

48

-41

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Α/Α

ΟΜΑΔΑ

ΒΑΘΜΟΙ

ΝΙΚΕΣ

ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

ΗΤΤΕΣ

ΥΠΕΡ

ΚΑΤΑ

+/-

1

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

9

3

0

0

51

13

+38

2

Ν.Ε. ΠΑΤΡΩΝ

3

1

0

2

22

29

-7

3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.

3

1

0

2

19

26

-7

4

ΕΘΝΙΚΟΣ Ο.Φ.Π.Φ.

3

1

0

2

14

38

-24

Στην τριπλή ισοβαθμία του Β’ ομίλου, η κατάταξη με goal average στους μεταξύ τους αγώνες είναι : Ν.Ε. Πατρών (+5), Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (+4), Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ. (-9)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30/12/2016

10:00 Α1 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Προ-Μινι Παίδες) – Ν.Ε. Πατρών 7-6
11:00 Α2 – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – Ν.Ο. ΡΕΘΥΜΝΟΥ 14-7
12:00 Β1 – Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ Ο.Φ.Π.Φ. 7-1
13:00 Β2 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μινι Κορασίδες) – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.Σ. 10-6
-----------------------------------------------------------------------------
17:00 (7Η -8Η Θέση) ΕΘΝΙΚΟΣ Ο.Φ.Π.Φ. – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.Σ. 10-4
18:00 (5η-6η Θέση) Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μινι Κορασίδες) 6-4
19:00 (3η -4η Θέση) Ν.Ε. Πατρών – Ν.Ο. ΡΕΘΥΜΝΟΥ 3-12
20:00 (1η-2η Θέση) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Προ-Μινι Παίδες – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 3-8