ΓΡΑΦΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στους Νέους του Ολυμπιακού και τους αντίστοιχους της Σπόρτινγκ Λισαβόνας για την 1η αγωνιστική του Youth League.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Κωστανάσιου (18’) και Λάμπρου (20’), ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ξέμειναν από δυνάμεις και ισοφαρίστηκαν από τους Πορτογάλους. Συγκεκριμένα, στο 47’ ο Λουίς έκανε το 2-1 και στο 76’ ο Μπαλντέ με ένα τυχερό γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας κοίταξαν στα ίσια την Σπόρτινγκ και θα μπορούσαν να είχαν πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι Πειραιώτες στις 27 Σεπτεμβρίου θα αντιμετωπίσουν την Γιουβέντους στο Τορίνο για την 2η αγωνιστική του Youth League.

Δυνατό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο 15λεπτο ανέβασε την απόδοσή του και άρχισε να δημιουργεί φάσεις στα καρέ της Σπόρτινγκ. Στο 16’ ο Ξενιτίδης προσπάθησε να βρει τον Βρουσάι στην καρδιά της πορτογαλικής άμυνας, αλλά ο Μαξιμιλιάνο βγήκε και καθάρισε τη φάση μπροστά από τον «ερυθρόλευκο» άσο. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεσή του και στο 18’ άνοιξε το σκορ με τον Κωστανάσιο. Ο μεσοεπιθετικός του Θρύλου έκλεψε την μπάλα μετά το λάθος γύρισμα του Ριτσιούλι και με ένα πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ της πορτογαλικής ομάδας για το 1-0!

Το τέρμα του Κωστανάσιου ανέβασε στα ύψη τη ψυχολογία των πρωταθλητών Ελλάδας, οι οποίοι δύο λεπτά αργότερα πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Λάμπρου! Ο Βρουσάι εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι «ερυθρόλευκοι» και ο αρχηγός του Ολυμπιακού με δυνατή κεφαλιά «κάρφωσε» τον Μαξιμιλιάνο για το 2-0. Στο 23’ ο Βρουσάι έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μαξιμιλιάνο έπεσε και μπλόκαρε. Στο 30’ ήταν σειρά του Τσερκώνη να δοκιμάσει το πόδι του, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από τα δοκάρια της Σπόρτινγκ.

Οι Πορτογάλοι μετά το μισάωρο προσπάθησαν να αντιδράσουν και έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ, αλλά οι Ράμα και Λάμπρου είχαν διαφορετική άποψη! Στο 36’ ο Ράμα έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή, μετά το πλασέ του Καμπράλ, ενώ στο 45+2’ ο Λάμπρου «απάντησε» στην κεφαλιά του Λουίς και έσωσε την εστία του Θρύλου από βέβαιη παραβίαση.

Ξέμεινε από δυνάμεις

Το δεύτερο 45λεπτο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 47’ δέχθηκε γκολ από τον Λουίς. Ο ποδοσφαιριστής της Σπόρτινγκ σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και μείωσε σε 2-1. Στο 54’ ο Μπαλντέ έκλεψε μετά το λάθος του Αγιώτη, έφτασε μπροστά από τον Σκαφίδα και σούταρε, αλλά ο πορτιέρο του Θρύλου ακούμπησε όσο έπρεπε την μπάλα και την έδιωξε σε κόρνερ. Στο 76’ η Σπόρτινγκ στάθηκε τυχερή και ισοφάρισε σε 2-2 με τον Μπαλντέ. Ο μεσοεπιθετικός της πορτογαλικής ομάδας έκανε γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Σκαφίδα. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο πολυπόθητο τρίτο γκολ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βούζας): Σκαφίδας, Αγιώτης, Λάμπρου, Γαλούπης (29' Γαλούπης λ.τ), Χατζηιωαννίδης (81 ' Νεοφυτίδης) , Πέιος, Ξενιτίδης, Τσερκώνης, Βρουσάι, Κωστανάσιος, Βοϊλης (46' Τσιριγώτης).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Φερνάντεζ): Μαξιμιάνο, Ντιαλό, Ριτσιούλι, Κόντε, Μπραγκάντσα, Φερέιρα, (88' Μέντες), Λουίς, Λέαο, Καμπράλ, Κορέιρα, Ολιβέϊρα (34' Μπαλντέ).