Θρύλε αλήτη τους έκλεισες το σπίτι! Ο Ολυμπιακός κέρδισε στην παράταση την Φενέρ με 90-83 (75-75 κ.α) και «τρέλανε» όλη την Ευρώπη!  Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν πάθος, τσαμπουκά και με πειραιώτικη μαγκιά πέτυχαν μια σπουδαία νίκη μέσα στο άντρο της πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου γύρισε από το -13 (47-34 στο 3ο δεκάλεπτο) και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη ακόμα και στην κανονική διάρκεια, αλλά κάποια λάθη στα τελευταία λεπτά έδωσαν τη δυνατότητα στη Φενέρ να ισοφαρίσει σε 75-75 και να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί οι παίκτες του Θρύλου παρέμειναν ψύχραιμοι και με ηγέτη τον Πρίντεζη πήραν μια σπουδαία νίκη! Ο Ολυμπιακός πλέον έχει ρεκόρ 5-2 και την Παρασκευή θα υποδεχθεί τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ με στόχο την 6η νίκη του στη διοργάνωση.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους με 3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Πρίντεζης σταμάτησε στους 18 πόντους, από τους οποίους 6 μπήκαν στην παράταση. Διψήφιο αριθμό είχαν επίσης οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Νίκολα Μιλουτίνοφ, οι οποίοι πέτυχαν από 16 και 10 πόντους αντίστοιχα. Ολη η ομάδα ήταν εκπληκτική και όλοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό! Ηταν αποφασισμένοι και τελικά κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα τεράστιο διπλό μέσα στο σπίτι της Φενερμπαχτσέ.

Ξεκίνησε καλά

Ο Ολυμπιακός στις πρώτες επιθέσεις ακούμπησε την μπάλα στον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 και στη συνέχεια μείωσε σε 5-4. Οι Τούρκοι με πέντε πόντους από τους Βέσελι και Μέλι προηγήθηκαν με 10-5, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και μείωσαν στον πόντο με καλάθια των Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη (10-9). Η Φενέρ στην επόμενη επίθεση σκόραρε με τον Νάναλι για το 12-9 και ο Στρέλνιεκς με τρίποντη… βόμβα έφερε το ματς στα ίσια. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με 2/2 βολές του Γιώργου Πρίντεζη προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (12-14). Λίγο αργότερα ο διεθνής φόργουορντ… ξαναχτύπησε για το 16-14 και ο Χόλις Τόμπσον με ένα παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 18-14. Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Σλούκας μείωσε σε 18-17, που ήταν και το τελικό σκορ της περιόδου.

Εχασε το ρυθμό του

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Οι Τούρκοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα (24-18). Ο Ρόμπερτς μείωσε σε 24-21, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 6 με τρίποντο του Νάναλι. Στα μέσα του δεκαλέπτου η Φενερμπαχτσέ προηγήθηκε με 31-23, όμως, σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 31-30. Η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση, ωστόσο, δεν είχε συνέχεια, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 9-0 και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +10 (40-30).

Αντέδρασε και έφερε τα πάνω κάτω

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι προηγήθηκαν δύο φορές με 12 και 13 πόντους (45-35 και 47-34), όμως, η είσοδος του Μπράιαν Ρόμπερτς άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού και οι «ερυθρόλευκοι» ροκάνισαν τη διαφορά.  Ο Αμερικανός με 3 τρίποντα έριξε τη διαφορά στους 4 (49-45) και λίγο αργότερα ο Παπανικολάου μείωσε στους 2 (49-47). Ο Σλούκας έκανε το 51-47, όμως, ο Χόλις Τόμπσον με 5 σερί πόντους έφερε τα πάνω – κάτω και ο Θρύλος προηγήθηκε με 52-51! Ο Αμερικανός πάγωσε το γήπεδο και έβαλετον Ολυμπιακό στο ρόλο του οδηγού. Η Φενέρ 1,5 λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου πήρε ξανά το προβάδισμα με δύο εύστοχες βολές του Σλούκα (53-52), ωστόσο,  ο Χόλις Τόμπσον απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 54-53. Στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου ο Ρόμπερτς πέτυχε νέο τρίποντο και έδωσε αέρα 4 πόντων στον Θρύλο (53-57).

Παραλίγο να… αυτοκτονήσει

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου ο Σλούκας μείωσε με τρίποντο σε 56-57, όμως, ο ΜακΛίν με γκολ-φάουλ έδωσε ξανά προβάδισμα 4 πόντων στον Ολυμπιακό (56-60). Ο Αμερικανός στην επόμενη φάση πέτυχε ένα παλικαρίσιο καλάθι για το 62-56 και λίγο αργότερα ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 9 (67-58). Ο Μέλι μείωσε σε 67-60, ωστόσο, λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός με δύο καλάθια από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου έκανε το 71-60. Ο Νάναλι με τρίποντο μείωσε σε 63-71 και λίγο αργότερα πέτυχε νέο τρίποντο για το 66-73. Ο Γουναμέικερ με τρίποντο έκανε το 69-73 και ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα έδωσε ξανά αέρα 6 πόντων στον Θρύλο (69-75). Οι γηπεδούχοι με τέσσερις συνεχόμενες βολές από τους Σλούκα και Ντατόμε μείωσαν σε 73-75, με το ρολόι να δείχνει 23,5’’ για το τέλος. Στην επαναφορά ο Παπανικολάου έκανε λάθος πάσα στον Μιλουτίνοφ, με το ρολόι να δείχνει 18.4’’ για το τέλος. Στην επίθεση ο Ρόμπερτς έκανε φάουλ στον Βέσελι, ο οποίος παρέμεινε ψύχραιμος και έκανε το 75-75. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου ο Ρόμπερτς σούταρε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Παρέμεινε πιστός στο πλάνο του και δικαιώθηκε

Εκεί ο Ολυμπιακός σκόραρε πρώτος με τον Ρόμπερτς για το 77-75, με τον Γουαναμέικερ να ισοφαρίζει στην επόμενη επίθεση για το 77-77. Ο Παπανικολάου στην επόμενη επίθεση έκανε το 79-77 και ο Στρέλνιεκς με μακρινό δίποντο έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στους «ερυθρόλευκους» (77-81). Ο Γουαναμέικερ μείωσε σε 79-81, αλλά ο Πρίντεζης πέτυχε νέο καλάθι για το 79-83. Ο Πρίντεζης λίγο αργότερα πέτυχε νέο καλάθι, μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 85-79. Ο διεθνής φόργουορντ ξαναχτύπησε για το 87-79 και έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη του Θρύλου! Ο Βέσελι μείωσε σε 87-81, ωστόσο, ο Ολυμπιακός παρέμεινε ψύχραιμος και με τρίποντο του Στρέλνιεκς έκανε το 90-81 και έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 90-83 με τον Σλούκα. Μια πολύ μεγάλη νίκη για τον Θρύλο, ο οποίος υπέταξε την πρωταθλήτρια Ευρώπης μέσα στο σπίτι της και «τρέλανε» όλη την Ευρώπη!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75 κ.α., 83-90 παρ.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Γουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 16 (4/7τρ.), Πρίντεζης 18 (7ριμπ.), Παπανικολάου 7 (5ριμπ., 6ασ.), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5/7τρ.), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).