Την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, πανηγύρισαν Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο. Οι δύο ισπανικές ομάδες, υπερασπίστηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, τα σκορ των πρώτων αγώνων και έτσι πήραν μια σπουδαία πρόκριση.

Όσον αφορά το μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς, ανάμεσα σε Ρέάλ Μαδρίτης και Μπάγερν, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος πετυχαίνοντας χατ τρικ, βοήθησε την ομάδα του να επικρατήσει με 4-2 των Γερμανών, στην παράταση (η κανονική διάρκεια του αγώνα, είχε βρει νικήτρια την Μπάγερν με 2-1).

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και πολλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, με τους Βαυαρούς να είναι ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα. Στο 53’ ο Ρόμπεν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Κασεμίρο και ο Λεβαντόφσκι το εκτέλεσε εύστοχα (0-1). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 76’, όταν ο Κασεμίρο έκανε το γέμισμα και ο Ρονάλντο με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε (1-1). Η γερμανική ομάδα, όμως, απάντησε μέσα σε ένα λεπτό, όταν η άμυνα των «μερένγκες» μπερδεύτηκε και ο Ράμος σημείωσε ένα… απίστευτο αυτογκόλ (1-2)!

Ο Κάρλο Αντσελότι είδε το σύνολό του να μένει με 10 ποδοσφαιριστές (όπως είχε συμβεί και στο πρώτο παιχνίδι) στο 84’, όταν ο διαιτητής Κασάι απέβαλε τον Βιδάλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Απαντες στις τάξεις της Μπάγερν διαμαρτυρήθηκαν έντονα, όχι μόνο επειδή την έκριναν ως αυστηρή, αλλά και γιατί νωρίτερα θεωρούσαν ότι ο Κασεμίρο (είχε κίτρινη από το 40’) θα έπρεπε να έχει αποβληθεί σε τουλάχιστον δυο περιπτώσεις. Με αυτόν τον τρόπο, πάντως, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση…

Εκεί ο Ρονάλντο «χτύπησε» και πάλι, λίγο πριν από το τέλος του α’ ημιχρόνου. Από ένα γέμισμα στην περιοχή, ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα από προφανή θέση οφσάιντ και την έστειλε στα δίχτυα με σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η Ρεάλ προσπάθησε να πετύχει και τρίτο τέρμα, ωστόσο το σουτ του Κασεμίρο στο 107΄ πέρασε λίγο έξω από την εστία του Νόιερ.

Η ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους, έγινε στο 110΄, όταν ο Μαρσέλο, έκανε τρομερή προσπάθεια, περνώντας σαν σταματημένους, τους Λαμ, Χούμελς και Μπόατενγκ, βρέθηκε φάτσα με τον Νόιερ, και στη συνέχεια έστρωσε την μπάλα στον Ρονάλντο, με τον Πορτογάλο να γράφει σε κενή εστία το 3-2, πετυχαίνοντας ένα ακόμα χατ τρικ για φέτος.

Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε στο 112΄, όταν ο Ασένχιο, βρέθηκε σε θέση έξω αριστερά από την εστία του Νόιερ και με φαλτσαριστό σουτ, έγραψε το 4-2.

Την πρόκριση στα ημιτελικά εξασφάλισε και η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λέστερ, στην Αγγλία. Οι Ισπανοί, οι οποίοι είχαν επικρατήσει 1-0 στη Μαδρίτη, άνοιξαν το σκορ με τον Σαούλ στο 26’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βάρντι στο 61’.