Δεν τα κατάφεραν στην Βαρκελώνη οι Νέοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι ηττήθηκαν από την Μπαρτσελόνα με 5-0, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Youth League.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν για ένα ολόκληρο 45λεπτο με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 44’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λάμπρου. Μια πολύ αυστηρή απόφαση από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ρομπ Χάρβει, ο οποίος άφησε με 10 παίκτες τον Θρύλο.

Εκτός από την αποβολή του Λάμπρου, ο Βασίλης Βούζας προχώρησε και σε δύο αναγκαστικές αλλαγές, καθώς κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκαν οι Βρουσάι και Γαλούπης.

Οι Πειραιώτες παρά τα προβλήματα, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις απέναντι στην καλύτερη Ακαδημία του κόσμου και είχαν την ευκαιρία να συλλέξουν πολύτιμες εμπειρίες, οι οποίες θα τους βοηθήσουν πολύ στο μέλλον.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και στο 4’ δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Κολάδο σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως, ο Σκαφίδας απέκρουσε και κράτησε το μηδέν. Στο 25’ ήταν σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει, με τον Βρουσάι. Ο Γαλούπης σέντραρε από αριστερά, ο Κωστανάσιος δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στον Βρουσάι, ο οποίος την έστειλε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ με τον Πέρεθ. Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων βγήκε στην πλάτη της «ερυθρόλευκης» άμυνας και με δυνατό σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Σκαφίδα για το 1-0.  Στο 29’ ο Ξενιτίδης προσπάθησε να βγάλει σε θέση βολής τον Βοΐλη, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα βγήκε και μάζεψε. Στο 41’ ο Λάμπρου δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση και στο 43’ ο διαιτητής, Ρομπ Χάρβει, του έδειξε δεύτερη κάρτα, για το φάουλ στον Πέρεθ. Μια πολύ αυστηρή απόφαση από τον διαιτητή, ο οποίος άφησε με 10 παίκτες τον Ολυμπιακό! Και σαν να μην έφτανε το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν με δέκα παίκτες, δευτερόλεπτα αργότερα δέχθηκαν και δεύτερο γκολ από τον Μοντσού. Ο μέσος της Μπαρτσελόνα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που είχαν κερδίσει οι γηπεδούχοι, η μπάλα κόντραρε στον Βοΐλη και άλλαξε πορεία, με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα του Σκαφίδα για το 2-0.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Βασίλης Βούζας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ράμα αντί του Πέιου, θέλοντας να καλύψει το κενό που άφησε η αποβολή του Λάμπρου. Στο 53’ ο Βούζας προχώρησε και σε δεύτερη αλλαγή, καθώς τραυματίστηκε ο Βρουσάι, με τον Φυτόπουλο να παίρνει τη θέση του. Το ματς στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν ισορροπημένο, ωστόσο, μετά το 60’ οι Μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό και πίεσαν την άμυνα των «ερυθρόλευκων». Στο 62’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τους Μοντσού και Πέρεθ, ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις ο Σκαφίδας αντέδρασε σωστά και κράτησε όρθιο τον Θρύλο. Στο 70’ η Μπαρτσελόνα πέτυχε τρίτο γκολ με τον Κολάδο, ο οποίος κέρδισε τις κόντρες και σε κενή εστία έκανε το 3-0. Στο 75’ ο Βούζας αναγκάστηκε να προχωρήσει σε νέα αλλαγή, καθώς ο Γαλούπης τραυματίστηκε και άφησε τη θέση του στον Τσιριγώτη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες έχασαν τη συγκέντρωσή τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Μπλαουγκράνα. Στο 80’ ο Πέρεθ βρέθηκε απέναντι από τον Σκαφίδα και έκανε το 4-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πουίγκ στο 88’.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της ομάδας Νέων του Ολυμπιακού στη διοργάνωση, ενώ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας κέρδισε εκτός έδρας την Γιουβέντους με 4-1. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθούν στο Ρέντη την Μπαρτσελόνα, έχουν έναν βαθμό στον όμιλο και βρίσκονται στην τελευταία θέση. Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα του Βασίλη Βούζα στην πρεμιέρα είχε έρθει ισόπαλη 2-2 με την Σπόρτινγκ, ενώ την προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί στο Τορίνο με 3-1.